Hlavní navigace

Výživné a exekuce

 • (neregistrovaný) 2a00:1028:8b40:----:----:----:----:----

  16. 2. 2016 10:14

  Dobrý den, prosím o radu/názor.
  Zaměstnanec má rozsudek o výživném (ne nařízení-soud pouze schvaluje dohodu rodičů o výživném). Zároveň má přednostní exekuce. Prosím o radu-v prvé řadě, dá se nějak ošetřit dohodou o srážkách, aby jsem mu mohla výživné srážet? A co se týče exekuce (pokud není na to dítě, kde se platí výživné), mohu to dítě uplatnit jako vyživovanou osobu? Se zaměstnancem ale nežijí ve spol. domácnosti. Všem předem moc děkuji, nejsem z informací, které jsem našla, moc moudrá. Děkuji a pěkný den.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 2. 2016 10:22

   Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

   Re: Výživné a exekuce
   Podle mého názoru pokud by měl s manželkou tu dohodu o výživném sepsanou a zaměstnavateli ji předložil dříve, než byla doručena exekuce, tak by bylo to srážení výživného na 1. místě. Ale nejsem si tímto 100% jistá.
   Co se týká uplatnění dítěte jako vyživované osoby, tak to ano. Nezáleží na společné domácnosti, ale na tom, že má povinnost to dítě vyživovat (čili platit výživné) a že ta nařízená exekuce není ve prospěch toho dítěte (např. pro dlužné výživné).

  • 16. 2. 2016 10:30

   delita (neregistrovaný) 2a00:1028:8b40:----:----:----:----:----

   Re: Výživné a exekuce
   Velice děkuji Karo. O větě první se všude diskutuje, ale téměř všichni se shodují, že legislativě toto neřeší nebo řeší, ale ne konkrétně. Podobnou dohodu nemám.:/ Exekuce není pro výživné, takže tam mu dítě uplatním, děkuji. Existuje tu možnost, že mu budu řádnou srážkou srážet exekuci a na základě dohody mezi firmou a zam-cem srážet a posílat výživné? Ještě jednou velice děkuji..

  • 17. 2. 2016 9:01

   ... (neregistrovaný) 185.16.181.---

   Re: Výživné a exekuce
   Domnívám se, že minimálně druhá třetina a srážka bez omezení patří výživnému (první třetina jde striktně dříve doručené exekuci či dohodě), přestože není výživné vymáháno exekučně. Jde obecně o pohledávku výživného, která má přednost i před přednostními pohledávkami, i když je dohoda o výživném či exekuce výživného doručena později než jiné přednostní pohledávky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).