Hlavní navigace

Bonus za výtoč piva

• (neregistrovaný) 77.240.99.---

19. 2. 2016 14:47

Dobrý den, můžete mi pomoci, nevím si rady.
    Jako OSVČ neplátce vedoucí daňovou evidenci mi pivovar zaslal
    v r. 2014 částku 100 000,- Kč jako bonus za výtoč piva na 3 roky - nebyl jsem v té době plátce DPH - chtěli po mě,
    abych vystavil zálohövou fakturu na 100 tis.Kč , což jsem udělal. Také mám smlouvu o poskytnutí bonusu, kde je vše popsané. Zálohu jsem si v celé výši zahrnul do zdanitelných příjmů, když jsem obdržel v r. 2014 peníze na podnikatelský účet. Ale v té době jsem nedělal nic s DPH. Od r. 2015 jsem plátce DPH. Na základě nahlášeného oběru mi zaslali za r. 2015 v lednu 2016 dobropis, kde mi dobropisují odběr piva, k tomu však připočtou DPH 21% a následně odečtou částku bez DPH jako "nezdaněnou " přijatou zálohu.
    ZD -30 000,- Kč vvvv DPH 21% - 6 300,- Kč
    přijaté zálohy nezdaněné +30 000,- ,
    Celkem k úhradě - 6300,- Kč
    Tím mi vlastně zašlou mínusovou částku DPH a do poznámky uvedli " zůstatek zálohy je 100 tis. mínus dobropisovaný základ, tj. např 70 000,- .
    1. nevím si rady, jestli nemusím nic vypořádat DPH u té velké zálohy, když jsem mezitím plátce DPH
    2. jestli jsem celou částku 100 000,- měl opravdu zdanit DPFO
    3. jak to ovlivní kontrolní hlášení teď lednu

Radši asi skončím s podnikáním než DPH a pokuty.

děkuji moc

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 2. 2016 15:54

Brabec František (neregistrovaný) 37.188.235.---

Re: bonus za výtoč piva
      Z té zálohy na budoucí bonus byste neodváděl DPH, ani kdybyste byl plátce - ustálil se výklad, že to není úplata za plnění, ale záloha na něco, co třeba ani nenastane, takže se z toho DPH neodvádí. Kontrolní hlášení - pokyny radí nezahrnovat, suma dokladu je pod 10000 Kč. Určitě nic nezkazíte tím, když si ověříte u pivovaru, jak bude postupovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).