Hlavní navigace

Co je příležitostná činnost?

  • (neregistrovaný) 195.22.55.---

    24. 2. 2016 9:57

    Dobrý den, jsem zaměstnanec a mimo to v létě občas vystupuji v hist. skupině na různých hradech. Za vystoupení dostáváme odměnu., každý člen na výd. pokl. dokl. Celková suma nepřekračuje 30 tis. Mohu to brát jako příležitostnou činnost a v DP tyto příjmy neuvádět?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 2. 2016 10:06

      jukk (neregistrovaný) 2001:718:2601:----:----:----:----:----

      Re: Co je příležitostná činnost?
      Dle mého názoru se nejedná o příležitostnou činnost. vystupujete víckrát za rok, jedná se o podnikání

    • 24. 2. 2016 10:11

      .

      Re: Co je příležitostná činnost?
      Také bych to přiřadila pod § 7
      (2) Příjmem ze samostatné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6, je dále
      c) příjem z výkonu nezávislého povolání.

      K tomu se váže povinnost přihlášení umělce na Zdravotní pojišťovnu a OSSZ jako OSVČ vedlejší, podání Přehledu na ZP a Přehledu na OSSZ, zaplacení zdravotního pojištění.

    • 24. 2. 2016 10:13

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Co je příležitostná činnost?
      Ano, také souhlasím, mám takto klientku s loutkovým divadlem i "potulné muzikanty" :o)

    • 24. 2. 2016 10:16

      Máťa (neregistrovaný) 195.22.55.---

      Re: Co je příležitostná činnost?
      aha, já to mám jako koníček. Odměna je spíš za dopravu, mám asi 6 vystoupení v rozmezí květen-září. Takže bych to musela zdanit jako příjmy ze samostatné činnosti a mít i ŽL?

    • 24. 2. 2016 10:17

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Co je příležitostná činnost?
      Nezávislé povolání ( zejména herci, zpěvácí atd) nemají živnostenské oprávnění a podnikají bez ŽL.

    • 24. 2. 2016 10:19

      Máťa (neregistrovaný) 195.22.55.---

      Re: Co je příležitostná činnost?
      Děkuji za informace. Takže musím postupovat jak psala "tečka" pro nastávající sezonu?

    • 24. 2. 2016 10:21

      Máťa (neregistrovaný) 195.22.55.---

      Re: Co je příležitostná činnost?
      Teď mi to docvaklo, že musím řešit minulý rok. Takže si zajdu na zdrav. pojiš., správu soc. A ještě někde něco? Tedy kromě daní....

    • 24. 2. 2016 10:45

      .

      Re: Co je příležitostná činnost?
      Než zajdete se nahlásit na OSSZ a ZP, tak si udělejte dopředu Přehledy.
      Abyste se nenahlásil třeba na OSSZ jen na tři - čtyři měsíce a nevyšlo Vám kvůli tomu, že musíte platit sociální pojištění
      Zdravotní pojištění se platí z každé vydělané koruny, ale u sociálního pojištění je limit u OSVČ s vedlejší činností.

      A nezapomeňte, že můžete uplatnit buď skutečné výdaje, nebo výdaje procentem z příjmů podle ZPD § 7 odst. 7) písmeno d) 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti, s výjimkou příjmů podle odstavce 1 písm. d) a odstavce 6; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800000 Kč.

    • 24. 2. 2016 10:54

      kra (neregistrovaný) 77.48.160.---

      Re: Co je příležitostná činnost?
      >>>>>>>>Dobrý den, jsem zaměstnanec a mimo to v létě občas
      >>>>>>>>vystupuji v hist. skupině na různých hradech. Za
      >>>>>>>>vystoupení dostáváme odměnu., každý člen na výd.
      >>>>>>>>pokl.
      >>>>>>>>dokl.
      >>>>>>>>Celková suma nepřekračuje 30 tis. Mohu to brát jako
      >>>>>>>>příležitostnou činnost a v DP tyto příjmy neuvádět?
      >>>>>>>>Děkuji za odpověď.
      >>>>>>>
      >>>>>>>Dle mého názoru se nejedná o příležitostnou činnost.
      >>>>>>>vystupujete víckrát za rok, jedná se o podnikání
      >>>>>>
      >>
      >>>>>
      >>>>>Nezávislé povolání ( zejména herci, zpěvácí atd)
      >>>>>nemají živnostenské oprávnění a podnikají bez ŽL.
      >>>>
      >>>
      >>>
      >>>A co rok 2015? ten zazdíte?
      >>
      >>Teď mi to docvaklo, že musím řešit minulý rok. Takže
      >>si zajdu na zdrav. pojiš., správu soc. A ještě někde
      >>něco? Tedy kromě daní....
      >
      >Než zajdete se nahlásit na OSSZ a ZP, tak si udělejte
      >dopředu Přehledy.
      >Abyste se nenahlásil třeba na OSSZ jen na tři - čtyři
      >měsíce a nevyšlo Vám kvůli tomu, že musíte platit
      >sociální pojištění
      >Zdravotní pojištění se platí z každé vydělané koruny,
      >ale u sociálního pojištění je limit u OSVČ s vedlejší
      >činností.
      >
      >A nezapomeňte, že můžete uplatnit buď skutečné výdaje,
      >nebo výdaje procentem z příjmů podle ZPD § 7 odst. 7)
      >písmeno d) 40 % z jiných příjmů ze samostatné
      >činnosti, s výjimkou příjmů podle odstavce 1 písm. d) a
      >odstavce 6; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky
      >800000 Kč.
      >Připojila bych se s velmi podobným dotazem, syn také nějak začíná s kamarády - menší kapela, uvažujeme stejně - podnikání bez ŽL, SP, ZP, každý by v případě odměny inkasoval za sebe. Co ale v případě, že po nich bude chtít např. pořadatel nějaký doklad s hlavičkou, razítkem? Měly by mu stačit ty jednotlivé výd.doklady. To se ptám spíš z pohledu pořadatele.

    • 24. 2. 2016 10:55

      Máťa (neregistrovaný) 195.22.55.---

      Mockrát děkuji za informace...hezký den
      >>>>>>>>Dobrý den, jsem zaměstnanec a mimo to v létě občas
      >>>>>>>>vystupuji v hist. skupině na různých hradech. Za
      >>>>>>>>vystoupení dostáváme odměnu., každý člen na výd.
      >>>>>>>>pokl.
      >>>>>>>>dokl.
      >>>>>>>>Celková suma nepřekračuje 30 tis. Mohu to brát jako
      >>>>>>>>příležitostnou činnost a v DP tyto příjmy neuvádět?
      >>>>>>>>Děkuji za odpověď.
      >>>>>>>
      >>>>>>>Dle mého názoru se nejedná o příležitostnou činnost.
      >>>>>>>vystupujete víckrát za rok, jedná se o podnikání
      >>>>>>
      >>>>>>aha, já to mám jako koníček. Odměna je spíš za
      >>>>>>dopravu, mám asi 6 vystoupení v rozmezí květen-září.
      >>>>>>Takže
      >>>>>>bych to musela zdanit jako příjmy ze samostatné
      >>>>>>činnosti
      >>>>>>a mít i ŽL?
      >>>>>
      >>>>>Nezávislé povolání ( zejména herci, zpěvácí atd)
      >>>>>nemají živnostenské oprávnění a podnikají bez ŽL.
      >>>>
      >>>>Děkuji za informace. Takže musím postupovat jak psala
      >>>>"tečka" pro nastávající sezonu?
      >>>
      >>>A co rok 2015? ten zazdíte?
      >>
      >>Teď mi to docvaklo, že musím řešit minulý rok. Takže
      >>si zajdu na zdrav. pojiš., správu soc. A ještě někde
      >>něco? Tedy kromě daní....
      >
      >Než zajdete se nahlásit na OSSZ a ZP, tak si udělejte
      >dopředu Přehledy.
      >Abyste se nenahlásil třeba na OSSZ jen na tři - čtyři
      >měsíce a nevyšlo Vám kvůli tomu, že musíte platit
      >sociální pojištění
      >Zdravotní pojištění se platí z každé vydělané koruny,
      >ale u sociálního pojištění je limit u OSVČ s vedlejší
      >činností.
      >
      >A nezapomeňte, že můžete uplatnit buď skutečné výdaje,
      >nebo výdaje procentem z příjmů podle ZPD § 7 odst. 7)
      >písmeno d) 40 % z jiných příjmů ze samostatné
      >činnosti, s výjimkou příjmů podle odstavce 1 písm. d) a
      >odstavce 6; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky
      >800000 Kč.
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).