Hlavní navigace

Pracovní poměr k 1.1.2016

• (neregistrovaný) 89.190.52.---

29. 2. 2016 16:28

Dobrý den,

prosím o radu. Zaměstnavatel mě uzavřel PP na dobu určitou od 1.1.2016-31.3.2016 (tak je ve smlouvě). Nyní jsem zjistila, že mě paní účetní nezaplatila svátek (prý na něj nemám nárok, když jsem začala pracovat až 4.1.2016) i na sociálce mám přihlášení až od 4.1.
    Je to v pořádku? Prosím, ještě o radu na kolik dní dovolené mám nárok.

Moc děkuji za radu a pomoc

Lída

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 2. 2016 17:07

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: pracovní poměr k 1.1.2016
      Pokud opravdu máte v pracovní smlouvě den vzniku pracovního poměru 1.1.2016, pak máte nárok i mzdu nebo náhradu mzdy za svátek (tzn. pokud máte měsíční mzdu, měla jste dostat celou měsíční mzdu, pokud máte hodinovku, měla jste dostat náhradu mzdy za svátek placenou hodinovým průměrem).

• 29. 2. 2016 17:23

Lída_66 (neregistrovaný) 89.190.52.---

mám hodinovou mzdu a ve smlouvě skutečně mám PP od 1.1. a paní účetní mě sdělila, že když jsem začala pracovat až 4.1., tak ztrácím nárok na svátek a dokonce jsem zjistila, že mě přihlásila až od 4.1. jak na zdravotním, tak i na soc. Můžete mě prosím poradit i s tou dovolenou? Moc Vám děkuji

• 1. 3. 2016 11:19

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Svátek jste měla dostat zaplacený a tím pádem i přihlášení mělo být od 1.1. Ona sice musí rozlišovat den vzniku poměru a den, kdy jste skutečně začala práci vykonávat, ale taky musí rozlišovat, jestli ten den vzniku má být placený nebo ne.
      Např. když máte rozvržení pracovní doby od pondělí do pátku a 1. leden by byl v sobotu a Vy byste začala pracovat až v pondělí 3.1., tak by Vám náhrada za svátek nenáležela a přihlášení by bylo až 3.1. Ale protože byl 1. leden v pátek, což je Váš pracovní den, tak byste normálně bývala šla do práce, protože od tohoto dne již vznikl Váš pracovní poměr. Ale nešla jste, protože Vám směna odpadla kvůli svátku a za tento den Vám náleží náhrada mzdy. Takto to účetní vysvětlete, musí to napravit, jak doplacení svátku, tak přihlášení.
      A co se týká dovolené, tak po odpracování 60ti směn Vám vznikne nárok na dvanáctinu za leden, protože celý leden máte pokrytý zaměstnáním. Pokud tedy např. budete zde zaměstnaná do konce roku, vzniká Vám nárok na celoroční výměru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).