Hlavní navigace

Záloha-zdanění

  • (neregistrovaný) 62.168.3.---

    1. 3. 2016 11:14

    Dobrý den,
    dostal jsem v roce 15 zálohu na odkup majtku, který proběhne až letos. Musím podat přiznání? Jsem v důchodu a nepodnikám.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 3. 2016 12:33

      jinka (neregistrovaný) 80.188.139.---

      Re: záloha-zdanění
      co myslíte majetkem?
      pravděpodobně bude osvobozeno, ale...
      pročtěte § 4
      http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586
      nebo upřesněte

    • 1. 3. 2016 13:06

      otakar.me (neregistrovaný) 62.168.3.---

      Re: záloha-zdanění
      V březnu jsem koupil mobilní dům, manželka onemocněla,tak jsem se rozhodl ho prodat. Chtěli ho, ale neměli jak odvézt, tak v listopadu dali zálohu a v lednu to doplatili a odvezli.
      Vím, že částku musím zdanit. Zajímá mě ale ta záloha z prosince, byla to polovina z celé částky, musím to zdanit za 2015, nebo můžu celé až 2016?

    • 1. 3. 2016 13:26

      jinka (neregistrovaný) 80.188.139.---

      Re: záloha-zdanění
      patří do roku "příjmu" 2015, ale můžete uplatnit "kupní cenu" až do výše zálohy a zbytek v roce 2016
      §10/5

    • 1. 3. 2016 13:29

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: záloha_prodej majetku § 10_zdanění
      Ano, pokud příjem převyšuje částku 15.000,-Kč, jste povinen podat Přiznání k dani z příjmu FO.

      Uvedete příjem v § 10, od tohoto příjmu odečtete výdaje (až do výše příjmu).

      Příklad
      jaro 2015 koupě mobilního domu za 200.000
      podzim 2015 přijetí zálohy při prodeji mobilního domu 50.000
      zima 2016 přijetí doplatku při prodeji mobilního domu 160.000

      DPFO 2015
      § 10 příjem 50.000, odečet výdaje 50.000, ke zdanění 0

      DPFO 2016
      § 10 příjem 160.000, odečet výdaje 150.000, ke zdanění 10.000
      po odečtu slevy na poplatníka vychází daň 0
      ........................................

      ZDP § 10
      odst. 4)
      Příjmy plynoucí ze splátek na základě uzavřené kupní smlouvy nebo ze zálohy na základě uzavřené smlouvy o budoucím prodeji nemovité věci se zahrnou do dílčího základu daně za zdaňovací období, ve kterém byly dosaženy.
      odst. 5)
      U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl..
      .. Výdaje, které převyšují příjmy podle odstavce 1 písm. b), c), f) a g) v tom zdaňovacím období, kdy poprvé plynou splátky nebo zálohy na prodej věcí, na budoucí prodej nemovité věci nebo na prodej účasti na společnosti s ručením omezeným, komanditní společnosti, podílu na základním kapitálu družstva nebo pohledávky podle § 33a zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, mohou být uplatněny v tomto zdaňovacím období až do výše tohoto příjmu. Jestliže příjem plyne i v dalších zdaňovacích obdobích, postupuje se obdobně, a to až do výše celkové částky, kterou lze podle tohoto ustanovení uplatnit. ..
      ........................................

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).