Hlavní navigace

Chybně uplatněná sleva na dítě ,prosím

• (neregistrovaný) 213.155.61.---

8. 3. 2016 11:48

Dobrý den,

prosím nějakou zkušenější mzdovou účetní o radu jak řešit tuto situaci.

Zaměstnanec si uplatňoval v roce 2015 slevu na dani na jedno dítě ve výši 1317,-. Druhé dítě (částku 1117,-) si neuplatňoval a bylo mi řečeno,že si uplatní v přiznání,které si sám bude podávat.
    V dubnu 2015 druhé dítě přestalo studovat a nastoupilo do práce. Bohužel nám to neoznámil a tím pádem byla tedy dále uplatňována sleva na dítě,které ještě studuje ve výši 1317,-, což bylo chybně, protože od dubna měla být na dítě,které ještě chodí do školy uplatňována sleva ve výši 1.117,-. Tuto změnu mi bohužel oznámil až dnes,když si přišel pro potvrzení o příjmech, protože si bude podávat přiznání za rok 2015 sám. Takže za leden je také chybně částka 1317,-
    Nevím vůbec jak tuto situaci řešit. Musím opravit roční vyúčtování daně za rok 2015? Když jsme tedy odvedlí FÚ na zálohá méně? A jak to vyřešit ve mzdách. Stačí rozdílnou částku pouze vypočítat a interním dokladem zaúčtovat a nebo musím prohnat i přes mzdu za únor 2016?

Moc Vám děkuji za radu a přeji hezký den :)

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 3. 2016 11:51

jukk (neregistrovaný) 193.84.207.---

Re: chybně uplatněná sleva na dítě ,pros
      Nerozumím, on má dvě děti a uplatňoval v zaměstnání jedno jedno dítě, které mělo být č.1 a měsíčně 1117 Kč. Druhé dítě si ˇmanželka neuplatňovala? Zaměstnanec si ho uplatní až DP?

• 8. 3. 2016 12:12

i.k. (neregistrovaný) 213.155.61.---

Ano má dvě děti a jedno dítě (dceru) ve výši 1317,- si uplatňoval on a druhé (syna) 1117,- prý manželka. Také mi minulý rok donesl v lednu potvrzení od manželky,že si na dceru slevu neuplatňuje . Jenže teď mi oznámil,že syna si manželka nakonec neuplatňovala a že si tuto slevu uplatní v přiznání až on.

• 8. 3. 2016 12:20

jukk (neregistrovaný) 193.84.207.---

Musíte postupovat podle dokladu, které máte:
      - máte potvrzení od zaměstnavatele manželky, že si uplatňuje dítě (syn) jako č.1 a dítě dceru neuplatňuje.
      - v prohlášení poplatníka zaměstnavatel vyplnit děti a dceru uvedl jako č.2.
      - musíte mít potvrzení o studiu dítěte, předpokládám do srpna 2015,takže jste měla už v září žádat nové potvrzení o studiu od zaměstnnace.
      Musíte přepočítat zpětně mzdy od května nebo dubna( nepochopila jsem, jestli ještě na začátku dubna byl student) a zrušit daňové zvýhodnění na dceru, tzn. nebude mít od května uplatněné žádné dítě.

• 8. 3. 2016 12:22

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Takže on Vám loni v lednu přinesl potvrzení od manželky, na kterém bylo napsáno, že syna uplatňuje jako 1. dítě a dceru N?
      Na tom potvrzení od jejího zaměstnavatele totiž musely být uvedeny obě děti a rozhodující je, jestli tam měla potvrzeno, že syna manželka uplatňuje jako 1. dítě (syn = 1. dítě, dcera = N).

• 8. 3. 2016 12:15

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Takže: zaměstnanec má 2 děti - např. Petra a Lojzu. Zvýhodnění bylo v roce 2015 uplatňováno pouze na Petra, Lojzu neuplatňoval nikdo (toho si chtěl uplatnit a uplatní v přiznání za 2015). Lojza přestal v dubnu studovat.
      Jestliže si v roce 2015 uplatňoval slevu jen na Petra a manželka neuplatňovala zvýhodnění na Lojzu, měl být Petr uplatňován částkou 1117 Kč, takže nechápu, proč jste mu dávala slevu 1317 Kč. Takže částka zvýhodnění byla Vámi dávána po celý rok 2015 špatně, to mu musíte srazit a FÚ daň doodvést. A samozřejmě i srazit za leden 2016.
      Ve svém daňovém přiznání on uplatní Petra = 12 x 1117 a Lojzu = 4 x 1317 (podle potvrzení o ukončení studia).
      A vyúčtování za rok 2015 opravit.

• 8. 3. 2016 12:47

i.k. (neregistrovaný) 213.155.61.---

Ještě jednou moc děkuji za reakce na můj dotaz.
      Na potvrzení bylo pouze,že si neuplatňuje dceru. Ano je to moje chyba,že jsem tam dala 1.317,- :( se mzdama jsem začínala a myslela jsem,že to takhle stačí a ústně mi řekl,že on si bude uplatňovat dceru jako č. 2 a podepsal to v růžovém prohlášení. :( Samozřejmě neznalost mě neomlouvá.
      Ve mzdě za únor tedy ponížím daňové zvýhodnění na jedno dítě,která má být 1117,-, protože jinak tedy nevím jak do mezd dát.

A podáme dodatečné přiznání a do něj uvedu tedy pouze rozdíly?

• 8. 3. 2016 15:00

I.K. (neregistrovaný) 213.155.61.---

dodatečné přiznání
      Mohu mít prosím ještě dotaz k vyplnění dodatečného přiznání za 2015?
      Které sloupce musím tedy vyplnit. Slupec č. 5 a sloupec 10? A u dodatečného se vyplňují i přílohy č. 3 a č. 4 ?

Moc děkuji a omlouvám se možná za blbé dotazy, nikdy jsem toto nevyplňovala.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).