Hlavní navigace

Skonto

 • (neregistrovaný) 194.107.24.---

  31. 8. 2005 7:38

  Dobré ráno, prosím, nevěděli byste někdo??

  Firma má v systému u každého dodavatele nastavenou nějakou platební podmínku, většinou je to se skontem, systém pracuje tak, že v nákupu naskladní materiál za cenu, která je snížená o dané skonto, když přijde faktura, tak se to zaúčtuje a rozdíl mezi fakturovanou cenou a cenou na skladě se automaticky účtuje na 315 jako pohledávku. Když skonto uplatníme, tak při účtování BV se mi vynuluje 315 a zároveň se mi automaticky vygeneruje DPH k tomu skontu, snižuji si nárok, když skonto neuplatním, tak mi ten rozdíl mezi fakturovanou cenou a skladní jde do nákladů. Mě zajímá to DPH, musím mít na to dobropis? u Nás totiž všichni zahraniční dodavatelé mají podmínku se skonty, a jak je to automaticky nastavené, tak dobropis už by nebylo možné zaúčtovat. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 8. 2005 14:16

   karel (neregistrovaný) 212.158.135.---

   Re: Skonto
   Určitě je nutné posoudit z jakého titulu je skonto uplatňováno. V § 42 ,44,45,46,46a zákona o DPH je popsáno , kdy vzniká právo opravit základ daně (a následně DPH). V jiných než uvedených případech jde pouze o platební podmínky - slevu z ceny bez vlivu na DPH.
   Pokud podmínky skonta umožní snížit cenu bez DPH a tím snížit i DPH je podle §43 plátce povinen vystavit daňový doklad. Takže se domnívám, že pokud DPH měníte - měl by na to být doklad.

  • 31. 8. 2005 14:24

   Anonymní (neregistrovaný) 194.107.24.---

   Re: Skonto
   My ale právě na to doklad nedostaneme, je to dáno ve smluvních podmínkách s dodavateli, a kdyby na každou fakturu vystavovat dobropis, tak to by se oni i my asi zbláznili, navíc, účtování je automatické a dobropis by byl jen jako evidence, ale už bychom o něm neúčtovali. Ptala jsem se ale na FÚ, tak mi řekli, že to pro ně bude akceptovatelné, tak snad to projde. Díky

  • 31. 8. 2005 16:32

   Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

   Re: Skonto
   Souhlasím s předchozí odpovědí (Karel), pokud nemáte daňový doklad, nesnižovala bych ani DPH. Jde zřejmě pouze o platební podmínku a vy si pouze snížíte náklad nebo, jak popisujete, vyrovná se vám účet 315, ocenění zásob je již snížena o skonto. Pokud si ale budete na vstupu snižovat DPH, určutě vám to FÚ napadat nebude, ale samo sebe poškozujete.

  • 1. 9. 2005 7:04

   Jana (neregistrovaný) 194.107.24.---

   Re: Skonto
   Právě, že se jedná o cenovou podmínku, protože to skonto se počítá z ceny bez DPH, a rovnou je počítáno s tím, že si to skonto uplatním, proto je to takto nastavené na tu 315 a při platbě se mi automaticky sníží i nárok na odpočet DPH.

  • 1. 9. 2005 7:46

   karel (neregistrovaný) 212.158.135.---

   Re: Skonto
   Chápu, že Vás nezajímá jestli to Váš systém dělá dobře, jen zda musíte mít na Vámi uplatňované snížení odpočtu DPH doklad. Obecně u DPH na vstupu záleží na rozhodnutí účetní jednotky , zda odpočet DPH uplatní nebo ne. Nevím zda zákon řeší případ, kdy si plátce rozhoduje sám jak velkou část z DPH uplatní (jako je to ve vašem případě). Stát o peníze nepříjde - odtud zřejmě ujištění FÚ , že Vámi zvolenou metodiku nebude rozporovat.
   Spíš bych se zamyslel nad tím, že v případě, že skonto neuplatníte - nesprávně oceňujete zboží (materiál) při nákupu. Příjmete jej za nižší cenu než odpovídá na prodejním dokladu, a část této ceny (prostředníctvím "šachů" se skontem) uplatňujete přímo do nákladů.

  • 1. 9. 2005 7:50

   Jana (neregistrovaný) 194.107.24.---

   Re: Skonto
   No to už mě taky napadlo, ale jelikož je toto převzato od matky z Rakouska, kde je striktně vše nařízeno a já to nemohu změnit, tak se s tím nějak musím smířit a je třeba hlavně platit včas, aby to oceněnínna skladu odpovídalo, jinak bychom museli na konci roku nějak ty náklady skonta aktivovat do materiálu.
   Díky moc

  • 1. 9. 2005 9:30

   Anonymní (neregistrovaný) 85.71.13.---

   Re: Skonto
   Což takhle podívat se do zákona?
   § 46 ZDPH s odkazem na § 42:
   * může opravit ZD:
   - zrušení nebo vrácení celku nebo části
   - snížení ZD na základě sjednaných podmínek, které následuje po DUZP
   - atd
   * musí opravit ZD:
   - zvýšení ZD
   - zd. plnění neuskutečněno

   Když nemusím, tak proč to budu dále řešit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).