Hlavní navigace

Skonto

  • (neregistrovaný) 194.107.24.---

    31. 8. 2005 7:38

    Dobré ráno, prosím, nevěděli byste někdo??

    Firma má v systému u každého dodavatele nastavenou nějakou platební podmínku, většinou je to se skontem, systém pracuje tak, že v nákupu naskladní materiál za cenu, která je snížená o dané skonto, když přijde faktura, tak se to zaúčtuje a rozdíl mezi fakturovanou cenou a cenou na skladě se automaticky účtuje na 315 jako pohledávku. Když skonto uplatníme, tak při účtování BV se mi vynuluje 315 a zároveň se mi automaticky vygeneruje DPH k tomu skontu, snižuji si nárok, když skonto neuplatním, tak mi ten rozdíl mezi fakturovanou cenou a skladní jde do nákladů. Mě zajímá to DPH, musím mít na to dobropis? u Nás totiž všichni zahraniční dodavatelé mají podmínku se skonty, a jak je to automaticky nastavené, tak dobropis už by nebylo možné zaúčtovat. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 8. 2005 14:16

      karel (neregistrovaný) 212.158.135.---

      Re: Skonto
      Určitě je nutné posoudit z jakého titulu je skonto uplatňováno. V § 42 ,44,45,46,46a zákona o DPH je popsáno , kdy vzniká právo opravit základ daně (a následně DPH). V jiných než uvedených případech jde pouze o platební podmínky - slevu z ceny bez vlivu na DPH.
      Pokud podmínky skonta umožní snížit cenu bez DPH a tím snížit i DPH je podle §43 plátce povinen vystavit daňový doklad. Takže se domnívám, že pokud DPH měníte - měl by na to být doklad.

    • 31. 8. 2005 14:24

      Anonymní (neregistrovaný) 194.107.24.---

      Re: Skonto
      My ale právě na to doklad nedostaneme, je to dáno ve smluvních podmínkách s dodavateli, a kdyby na každou fakturu vystavovat dobropis, tak to by se oni i my asi zbláznili, navíc, účtování je automatické a dobropis by byl jen jako evidence, ale už bychom o něm neúčtovali. Ptala jsem se ale na FÚ, tak mi řekli, že to pro ně bude akceptovatelné, tak snad to projde. Díky

    • 31. 8. 2005 16:32

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Skonto
      Souhlasím s předchozí odpovědí (Karel), pokud nemáte daňový doklad, nesnižovala bych ani DPH. Jde zřejmě pouze o platební podmínku a vy si pouze snížíte náklad nebo, jak popisujete, vyrovná se vám účet 315, ocenění zásob je již snížena o skonto. Pokud si ale budete na vstupu snižovat DPH, určutě vám to FÚ napadat nebude, ale samo sebe poškozujete.

    • 1. 9. 2005 7:04

      Jana (neregistrovaný) 194.107.24.---

      Re: Skonto
      Právě, že se jedná o cenovou podmínku, protože to skonto se počítá z ceny bez DPH, a rovnou je počítáno s tím, že si to skonto uplatním, proto je to takto nastavené na tu 315 a při platbě se mi automaticky sníží i nárok na odpočet DPH.

    • 1. 9. 2005 7:46

      karel (neregistrovaný) 212.158.135.---

      Re: Skonto
      Chápu, že Vás nezajímá jestli to Váš systém dělá dobře, jen zda musíte mít na Vámi uplatňované snížení odpočtu DPH doklad. Obecně u DPH na vstupu záleží na rozhodnutí účetní jednotky , zda odpočet DPH uplatní nebo ne. Nevím zda zákon řeší případ, kdy si plátce rozhoduje sám jak velkou část z DPH uplatní (jako je to ve vašem případě). Stát o peníze nepříjde - odtud zřejmě ujištění FÚ , že Vámi zvolenou metodiku nebude rozporovat.
      Spíš bych se zamyslel nad tím, že v případě, že skonto neuplatníte - nesprávně oceňujete zboží (materiál) při nákupu. Příjmete jej za nižší cenu než odpovídá na prodejním dokladu, a část této ceny (prostředníctvím "šachů" se skontem) uplatňujete přímo do nákladů.

    • 1. 9. 2005 7:50

      Jana (neregistrovaný) 194.107.24.---

      Re: Skonto
      No to už mě taky napadlo, ale jelikož je toto převzato od matky z Rakouska, kde je striktně vše nařízeno a já to nemohu změnit, tak se s tím nějak musím smířit a je třeba hlavně platit včas, aby to oceněnínna skladu odpovídalo, jinak bychom museli na konci roku nějak ty náklady skonta aktivovat do materiálu.
      Díky moc

    • 1. 9. 2005 9:30

      Anonymní (neregistrovaný) 85.71.13.---

      Re: Skonto
      Což takhle podívat se do zákona?
      § 46 ZDPH s odkazem na § 42:
      * může opravit ZD:
      - zrušení nebo vrácení celku nebo části
      - snížení ZD na základě sjednaných podmínek, které následuje po DUZP
      - atd
      * musí opravit ZD:
      - zvýšení ZD
      - zd. plnění neuskutečněno

      Když nemusím, tak proč to budu dále řešit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).