Hlavní navigace

Oznámení práce přesčas dopředu?

  • (neregistrovaný) 62.84.148.---

    31. 8. 2005 8:41

    Je někde uvedeno, že pokus zaměstnanec bude vykonávat práci přesčas, tak mu jí musí zaměstnavatel do několik hodin nebo dní oznámit dopředu? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 8. 2005 9:02

      waldmann (neregistrovaný) 62.240.191.---

      Re: Oznámení práce přesčas dopředu?
      Práce přesčas se do limitu 150 hodin za rok nařizuje - viz § 96 Zákoníku práce - a není nikde uvedeno, jak dlouho dopředu. Takže se v praxi stává, že mistr přijde v 13,55 a nařídí od 14 přesčas. A je jen na něm, zda uzná výmluvy nebo zdůvodnění, proč zaměstnanec musí pracoviště opustit a nemůže na přesčas zůstat.

    • 31. 8. 2005 14:49

      Anonymní (neregistrovaný) 212.158.151.---

      Re: Oznámení práce přesčas dopředu?
      Ale také je pravda, že zaměstnanec sám o sobě si nemůže myslet, když bude dělat přesčasy - že mu to musí být proplaceno jako přesčasy. V takovém případě se může zaměstnavatel řídit tím, že práci přesčas nenařídil.

    • 1. 9. 2005 13:33

      Anonymní (neregistrovaný) 194.108.34.---

      Re: Oznámení práce přesčas dopředu?
      Drobný omyl. I práce přesčas nenařízená, ale konaná s vědomím zaměstnavatele je prací přesčas.

    • 2. 9. 2005 16:27

      waldmann (neregistrovaný) 62.240.191.---

      Re: Oznámení práce přesčas dopředu?
      Díky za doladění - z dotazu vyplývá, že jde o případ nařízené práce, takže jsem se věnoval pouze tomuto.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).