Hlavní navigace

Bankovní záruka

  • (neregistrovaný)

    6. 9. 2005 14:22

    Nevíte někdo, jak je to s bankovní záruou, kdo ji vyřizuje odběrael nebo dodavatel a u čí banky? Dostali jsem stroj, garance má být 10 % z PC a te´d kdo si o tu garanci žádá, my u naší banky neo dodavatel u své banky, kam mi to jen složíme?
    Nemáte s tím někdo zkušenost?

    Díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 9. 2005 14:57

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: bankovní záruka
      bank.záruku chce dodavatel po vás....obraťte se na vaši banku, dnes již mají zkušenosti,protože bank.záruku poskytují např.staveb.firmám do výběr.řízení...zkušenosti máme s bankou ale lepší podmínky má "záruční a rozvojová" oproti komerčním, ta dává záruku za poplatek,komerční baky chtějí složit hotovost..

    • 6. 9. 2005 15:11

      graver (neregistrovaný)

      Re: bankovní záruka
      >>Nevíte někdo, jak je to s bankovní záruou, kdo ji
      >>vyřizuje odběrael nebo dodavatel a u čí banky?
      >>Dostali
      >>jsem stroj, garance má být 10 % z PC a te´d kdo si o
      >>tu
      >>garanci žádá, my u naší banky neo dodavatel u své
      >>banky, kam mi to jen složíme?
      >>Nemáte s tím někdo zkušenost?
      >>
      >>Díky
      >
      Někdy si dodavatel přímo řekne, od jaké banky záruku chce (nebo použije nějakou formulaci typu "prvotřídní banka" atd. Pokud se obě strany nedohodnou, použije se pro zlepšení záruky ještě mezibanka, což samozřejmě zvyšuje poplatky.
      >bank.záruku chce dodavatel po vás....obraťte se na
      >vaši banku, dnes již mají zkušenosti,protože bank.záruku
      >poskytují např.staveb.firmám do
      >výběr.řízení...zkušenosti máme s bankou ale lepší podmínky má "záruční a
      >rozvojová" oproti komerčním, ta dává záruku za
      >poplatek,komerční baky chtějí složit hotovost..
      Ne. Banka (lhostejno, zda vaše či cizí) nejprve vyhodnotí vaši bonitu a spolehlivost (dnes už např. i dle úvěrového registru). Od toho se pak může odvíjet forma zajištění a stanovení poplatků. Nejste-li bonitní/spolehliví, může po vás banka chtít vinkulaci celé nebo poměrné částky na vašem účtu (pokud je to vlastní banka) nebo opravdu nějakou garanci (ne ovšem ve formě složení odpovídající hotovosti - to byste těch 10% už mohli fyzicky složit u notáře).
      Takže pokud dodavatel nespecifikoval bližší nároky, opravdu se obraťte na svou banku - ta vám sdělí podmínky.
      Dejte si pozor na podmínky uvolnění garance - v tomto případě to může být vázáno např. do zaplacení zálohy apod. - to musí taky určit dodavatel.

    • 6. 9. 2005 15:41

      mmm (neregistrovaný)

      Re: bankovní záruka
      stalo se nám u "banky roku 2004" ať zbytečně neuvádím její jméno - bank.záruka na výběr.řízení stavebních prací - složit peníze na zvláštním účtu byla podmínka, nevím nakolik jsme pro ni byli bonitní či ne ale "záruční a rozvojová" - bankovní záruka na městské byty - tam to šlo a byla jednou tak velká (ta bankovní záruka) bez žádné hotovosti, pouze za poplatek...pro ně jsme byli bonitní až dosti...

    • 6. 9. 2005 16:06

      graver (neregistrovaný)

      Re: bankovní záruka
      Přesně tak - banky vás můžou hodnotit různě a dát vám různé podmínky. Můj bývalý zaměstnavatel byl u vlastní banky velice dobře zaveden a přesto jsme občas některé specifické záruky dávali jiné bance, protože měla lepší podmínky. Ale může to být i tím, že garanční banky mají jinou skladbu rezerv :-))

    • 7. 9. 2005 7:57

      mmm (neregistrovaný)

      Re: bankovní záruka
      a nebo to bude i tím, že je rozdíl mezi komerční bankou a bankou,která poskytuje záruky - peníze, které ji vlastně nepatří, jsou to státní peníze - pomyslně pořád někoho bezejmenného...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).