Hlavní navigace

Může zaměstnavatel dát zaměstnanci dovol

  • (neregistrovaný) 62.177.70.---

    8. 9. 2005 8:41

    Dobrý den,

    chtěl jsem se zeptat zda může zaměstnavatel dát ze dne na den dovolenou zaměstnanci a jak dlouhou? Potem, ale zaměstnanec příjde o některé dny dovolené.

    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2005 8:56

      Anonymní (neregistrovaný) 213.210.175.---

      Re: Může zaměstnavatel dát zaměstnanci d
      čerpání dovolené nařizuje zaměstnavatel...on taky rozhoduje,kdy bude čerpat....dovolená je na oddych, proto poskytnutím této "nepřijde" o nic, protože ji zaplatí...

    • 8. 9. 2005 9:29

      waldmann (neregistrovaný) 62.240.191.---

      Re: Může zaměstnavatel dát zaměstnanci d
      § 108 ZP - "... dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem ..... výjimečně zkrácena, dá-lí k tomu souhlas příslušný odborový orgán."
      Nrozumím ale v dotazu tomu, proč by měl přijít o některé dny dovolené?

    • 8. 9. 2005 9:36

      Anonymní (neregistrovaný) 213.210.175.---

      Re: Může zaměstnavatel dát zaměstnanci d
      naopak poslední novelizace zákoníku práce přitvrdila v tom,že se již do nekonečna nemůže převádět nevybraná dovolené a musí se nejpozději 1.11.násl.roku nastoupit nebo propadá....

    • 8. 9. 2005 11:19

      Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: Může zaměstnavatel dát zaměstnanci d
      Nemusí se nejpozději 1.11. nastoupit. Je to tak, že zaměstnavatel musí do 31.10. určit termín čerpání této loňské dovolené, a ten termín musí být do 31.12.
      Jinak k dotazu - pokud se na dovolené zaměstnavatel se zaměstnancem domluví, pak ji pochopitelně může mít ze dne na den. Pokud ji zaměstnavatel nařizuje, musí to učinit 14 dní předem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).