Hlavní navigace

Pronájem vozidla právnické osobě

  • (neregistrovaný) 194.212.123.---

    8. 9. 2005 9:28

    Dobrý den,

    chtěl bych pronajmout své vlastní auto právnické osobě, protože odjíždím do zahraničí za prací a nevím na jak dlouho. Co je k tomu potřeba? Musím si udělat živnostenský list a zaplatit tu minimální daň? Nebo mi prosím poraďte, jak to mám jinak udělat, protože firma si chce dávat PHM do nákládů a odečítat DPH a chce to mít nějak ošetřené.

    Mnohokrát děkuji za odpovědi

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2005 13:43

      jruzicka (neregistrovaný) 217.75.212.---

      Re: Pronájem vozidla právnické osobě
      *****
      Jedná se o nájemní smlouvu podle § 663 a násl. občanského zákoníku. Zdanění příjmů proběhne podle § 9. Minimální daň se na Vás nebude vztahovat.
      *****

    • 8. 9. 2005 13:45

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Pronájem vozidla právnické osobě
      *** K nahodilému a příležitostnému pronájmu movité věci ŽL nebude zapotřebí. Příjmy budete zdaňovat pod §10 (popř.§9), na které se MZD nevztahuje. Sepíšete nájemní smlouvu. Nezapomeňte, že PO bude zřejmě auto používat v souvislosti s podnikáním a bude předmětem silniční daně. Poplatníkem daně jste ale Vy, musíte platit tuto daň (třeba prostřednictví PO, když tu nebudete, ale nákladem to bude u Vás ne u PO - zkrátka si nějak ošetřete, aby tuto daň Vaším jménem někdo platil) ***

    • 8. 9. 2005 14:01

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Pronájem vozidla právnické osobě
      Živnostenský list nepotřebujete. Uzavřete nájemní smlouvu na předmětné auto, kde si stanovíte např. i rozsah oprav, ke kterým bude opravn nájemce. Vaše povinnosti: 1.) zaregistrovat se na FÚ k silniční dani, hradit zálohy na silnoční daň nebo ji zaplatit jednorázově na celý rok dopředu, k 31.1. následujícího roku podat přiznání k silniční dani a vyrovnat případný rozdíl. 2.) K 31.3. následující rok podat daňové přiznání k dani z příjmů (pokud zpracováním a podáním DP zplnomocníte advokáta nebo daňového poradce, pak se tato lhůta prodlužuje do 30.6.). Pokud jste zaměstnán, tak u zaměstnavatele si vyžádáte potvrzení o výši příjmů. Příjmy od zaměstnavatele (§ 6) a příjmy z pronájmu (§ 9) uvedete do daňového přiznání typu "B". U příjmů dle § 9 (pronájmu) si můžete uplatnit výdaje ve výši 20 % z příjmů dle § 9 (pokud nebudete uplatňovat skutečné výdaje). Vzhledem k tomu, že budete pracovat v zahraničí, pak je nutno ještě znát, kde budete rezidentem. Výše uvedený postup je pro rezidenta v ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).