Hlavní navigace

Pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ

  • (neregistrovaný) 83.208.109.---

    8. 9. 2005 11:12

    Bratr pronajímá byt, ve smlouvě o pronájmu je uvedena částka 8 tis. Kč za pronájem a 2 tis. Kč na služby. Do DPFO byla uvedena částka z pronájmu ke zdanění 12*8 tis. kč, tj. ročně 96 tis. Kč, z toho odečteno 20% paušálních výdajů, ke zdanění tedy 76,8 tis. Kč.
    K tomu finanční úřad tvrdí, že 2 tis. kč na služby jsou vlastně výdaj související s pronájmem a musí být tedy zdaněno 12*10 tis. Kč. Můj názor, že služby (elektřina, odpadky, úklid spol. prostor) nejsou předmětem zdanitelného příjmu FÚ odmítá, protože ty 2 tis. byly také zasílány na účet pronajímatele.
    Poradíte, co s tím dělat?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2005 11:24

      Anonymní (neregistrovaný) 83.208.59.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      FÚ má dle mého názoru pravdu.

    • 8. 9. 2005 11:29

      Anonymous (neregistrovaný) 83.240.30.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      Podle mého názoru má také FÚ pravdu. Vy jste mohla nebo lépe řečeno váš bratr měl možnost uplatňovat buď výdaje ve skutečné výši nebo procentem. Pokud by je měl ve skutečné výši tak by si tam měl dát náklady, které souvisely s pronajatým prostorem. Pokud je ve smlouvě uvedeno tak jak píšete 8+2 tak skutečně je předmětem daně z příjmů 10tis

    • 8. 9. 2005 11:30

      Anonymní (neregistrovaný) 213.210.175.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      podle mne má určitě fu pravdu - příjem 12 000 - výdej pašál

      ten paušál vám pokrývá příjmy 2000, ostatní je váš čistý zisk..

    • 8. 9. 2005 11:35

      Anonymní (neregistrovaný) 82.208.43.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      V pokynu MF ČR je uvedeno, že u fyzické osoby, která pronajímá prostor k bydlení, nemusí dávat služby spojené s užíváním bytu do příjmu a ani do výdajů. Řící, že 2000 Kč je za služby podle nejde. Musím prokázat přesně, kolik jsou zálohy a kolik dělají proti tomu výdajové faktury.

    • 8. 9. 2005 11:42

      majka (neregistrovaný) 85.70.49.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      mě řekli, že to nepůjde do daňových příjmů jedině když ty příjmy záloh a vyúčtování služeb budu účtovat přes závazky.

    • 8. 9. 2005 11:34

      Jirka (neregistrovaný) 81.2.210.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      Fú může a nemusí mít pravdu.
      Pokud služby bratr sám neposkytuje a vždy ročně je pronajimateli zúčtuje - Fú nemá pravdu.
      V opačném případě má pravdu.

    • 8. 9. 2005 11:42

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      *** Souhlasím s tím, že není jednoznačné. Pokyn 190:"3. Zálohy na ceny základních služeb, jejichž výčet je uveden v § 11 odst. 1 vyhlášky č. 176/1993 Sb., o nájemném z bytů a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním bytu, ve znění pozdějších předpisů [např. za ústřední (dálkové) vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou], které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými daňovými výdaji za tyto služby, nezahrnuje pronajímatel do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů." ***

    • 8. 9. 2005 12:22

      Anonymní (neregistrovaný) 213.210.175.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      >>>>Bratr pronajímá byt, ve smlouvě o pronájmu je uvedena
      >>>>částka 8 tis. Kč za pronájem a 2 tis. Kč na služby.
      >>>>Do
      >>>>DPFO byla uvedena částka z pronájmu ke zdanění 12*8
      >>>>tis. kč, tj. ročně 96 tis. Kč, z toho odečteno 20%
      >>>>paušálních výdajů, ke zdanění tedy 76,8 tis. Kč.
      >>>>K tomu finanční úřad tvrdí, že 2 tis. kč na služby
      >>>>jsou vlastně výdaj související s pronájmem a musí být
      >>>>tedy zdaněno 12*10 tis. Kč. Můj názor, že služby
      >>>>(elektřina, odpadky, úklid spol. prostor) nejsou
      >>>>předmětem
      >>>>zdanitelného příjmu FÚ odmítá, protože ty 2 tis. byly
      >>>>také zasílány na účet pronajímatele.
      >>>>Poradíte, co s tím dělat?
      >>>>Děkuji.
      >>>
      >>>FÚ má dle mého názoru pravdu.
      >>Fú může a nemusí mít pravdu.
      >>Pokud služby bratr sám neposkytuje a vždy ročně je
      >>pronajimateli zúčtuje - Fú nemá pravdu.
      >>V opačném případě má pravdu.
      >
      >*** Souhlasím s tím, že není jednoznačné. Pokyn
      >190:"3. Zálohy na ceny základních služeb, jejichž výčet je
      >uveden v § 11 odst. 1 vyhlášky č. 176/1993 Sb., o
      >nájemném z bytů a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním
      >bytu, ve znění pozdějších předpisů [např. za ústřední
      >(dálkové) vytápění, za dodávku teplé vody, úklid
      >společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z
      >vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi,
      >užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor
      >v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a
      >smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu
      >společnou televizní a rozhlasovou anténou], které
      >pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými daňovými
      >výdaji za tyto služby
      ale on neúčtuje skutečné ale paušální náklady...

      , nezahrnuje pronajímatel do
      >zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do
      >daňových výdajů vynaložených na dosažení, zajištění a
      >udržení příjmů." ***

    • 8. 9. 2005 12:28

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      *** Zúčtovává zálohy se skutečnými náklady (= vyúčtovává nájemci zálohy se skutečností)? Pokud ano, pak nezahrnuje zálohy do zdanitelných příjmů.***

    • 8. 9. 2005 12:31

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: pronájem bytu - prosba
      *** Zkuste, prosím, nevsouvat text do textu - pak to minulé vypadá úplně jinak. Díky ***

    • 8. 9. 2005 14:49

      Lukas (neregistrovaný) 62.245.71.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      Ja si to take myslim, ze by to tak melo byt, taky pronajimam a mam cenu za najem a pak ZALOHU na sluzby. Zalohu kazdy rok po vyuctovani dodavatelu s najemnikem dorovnam.
      Cetl jsem to v pravnim radci pri pronajimani bytu. A tak to v te smlouve mam.

      Preci nebudu platit dan z prijmu ze zalohy ? To uz bych musel opravdu zdanovat kazdy prd. :-)))

    • 8. 9. 2005 15:00

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: pronájem bytu - nesouhlasím s FÚ
      *** :-))))))))) Jenže ono to má své výhody i nevýhody. Když je totiž do zd.příjmů zahrnete, zahrnujete i výdaj - to je vcelku pochopitelné (teď neberu vpotas výdaj paušálem). V tomto případě, když budete na vyúčtování ztrátovi (to se může stát), máte tu ztrátu vlastně "v daních", když na vyúčtování vyděláte (taky se může stát), máte to řádně zdaněno. V případě, že zálohy a vyúčtování si vedete mimo (nezahrnuje do zd.příjmů), pak při výdělku musíte někde uvést výdělek (§10) ale při ztrátě si tu ztrátu nikde neuplatníte (u §10 nelze jít do ztráty). Idelální je to, když je to samozřejmě šul-nul. Ale to není vždy. ***

    • 8. 9. 2005 13:12

      Ja.K. (neregistrovaný) 83.208.109.---

      Děkuji bdm, zkusím to
      >>>>Bratr pronajímá byt, ve smlouvě o pronájmu je uvedena
      >>>>částka 8 tis. Kč za pronájem a 2 tis. Kč na služby.
      >>>>Do
      >>>>DPFO byla uvedena částka z pronájmu ke zdanění 12*8
      >>>>tis. kč, tj. ročně 96 tis. Kč, z toho odečteno 20%
      >>>>paušálních výdajů, ke zdanění tedy 76,8 tis. Kč.
      >>>>K tomu finanční úřad tvrdí, že 2 tis. kč na služby
      >>>>jsou vlastně výdaj související s pronájmem a musí být
      >>>>tedy zdaněno 12*10 tis. Kč. Můj názor, že služby
      >>>>(elektřina, odpadky, úklid spol. prostor) nejsou
      >>>>předmětem
      >>>>zdanitelného příjmu FÚ odmítá, protože ty 2 tis. byly
      >>>>také zasílány na účet pronajímatele.
      >>>>Poradíte, co s tím dělat?
      >>>>Děkuji.
      >>>
      >>>FÚ má dle mého názoru pravdu.
      >>Fú může a nemusí mít pravdu.
      >>Pokud služby bratr sám neposkytuje a vždy ročně je
      >>pronajimateli zúčtuje - Fú nemá pravdu.
      >>V opačném případě má pravdu.
      >
      >*** Souhlasím s tím, že není jednoznačné. Pokyn
      >190:"3. Zálohy na ceny základních služeb, jejichž výčet je
      >uveden v § 11 odst. 1 vyhlášky č. 176/1993 Sb., o
      >nájemném z bytů a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním
      >bytu, ve znění pozdějších předpisů [např. za ústřední
      >(dálkové) vytápění, za dodávku teplé vody, úklid
      >společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z
      >vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi,
      >užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor
      >v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a
      >smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu
      >společnou televizní a rozhlasovou anténou], které
      >pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými daňovými
      >výdaji za tyto služby, nezahrnuje pronajímatel do
      >zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do
      >daňových výdajů vynaložených na dosažení, zajištění a
      >udržení příjmů." ***

    • 8. 9. 2005 13:30

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Děkuji bdm, zkusím to
      *** Já jen doplnila to předchozí. Dejte vědět, jak to dopadlo ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).