Nákup kosmetických přístrojů z ciziny

  • (neregistrovaný)

    11. 10. 2012 13:06

    Dobrý den, prosím Vás,
    chtěla bych dovážet kosmetické přístroje určené pro kosmetičky z Polska a nebo rovnou z Číny(tam se stejně většina z nich vyrábí).
    Cenové rozpětí 10.000,- - 200.000,- Kč za přístroj.
    Můžete mi, prosím, poradit, co všechno k tomu potřebuji? Polsko je v EU, takže je to jistě jednodušší, zvažuji obě varianty.
    Potřebuji nějaké atesty nebo bývají už součástí od výrobce? Překlad návodu je samozřejmý. Ale co dál?
    Děkuji za rady Daniela Petrášová

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2012 11:26

      petr.cizek2 (neregistrovaný)

      Dobrý den,

      pro dovoz a následný prodej kosmetických přístrojů musíte mít Vy (v případě podnikání jako OSVČ) nebo Vámi provozovaná obchodní společnost (při podnikání např. jako s.r.o.) živnostenské oprávnění pro činnost "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1-3 živnostenského zákona", obor "Maloobchod, velkoobchod". Živnostenské oprávnění lze získat na živnostenském úřadě, případně vyřídit online zde.

      Dovoz přístrojů ze zemí v rámci EU v zásadě nepodléhá žádné daňové nebo celní povinnosti, pro převoz zboží do ČR potřebujete pouze prodejcem vystavený prodejní doklad, který rovněž uplatníte ve Vašem účetnictví.

      Při dovozu ze zemí mimo EU podléhají přístroje celní a DPH povinnosti. Pro účely cla se zaregistrujete u některého z celních úřadů a obdržíte identifikační číslo (EORI), které poté uvádíte na všech celních dokladech. Ke zboží je dále třeba zaplatit DPH.

      Pro uvádění výrobků na trh musí proběhnout rovněž tzv. posouzení shody výrobku s nařízeními vlády, která se na ně stanoví. Toto se osvědčuje vydáním tzv. prohlášení o shodě a umístěním označení shody na výrobek (značka CE). U dovozu výrobků z EU by již toto posouzení měl mít výrobek přímo od výrobce, takové prohlášení se poté uplatní i při uvádění na trh v ČR. Při dovozu výrobku ze zemí mimo EU je za toto prohlášení primárně odpovědný dovozce. Posouzení shody lze zajistit i prostřednictvím specializovaných firem, které se touto problematickou zabývají.

      S pozdravem

      Petr Čížek
      ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).