Hlavní navigace

Žádosti o mateřskou dovolenou

 • (neregistrovaný) 217.198.33.---

  19. 9. 2005 10:30

  Prosím o radu, jsme malá organizace a jedna naše zaměstnankyně bude odcházet na mateřskou dovolenou. Jaká prohlášení budu jako mzdová účetní potřebovat. Zaměstnankyně si podá žádost na PSSZ dle vyjádření lékaře o termínu porodu
  a může si vybrat, zda odejít 6 nebo 8 týdnů před porodem.
  O této její volbě mám mít také nějaké prohlášení ? Termín porodu by měl být během 4/06. Dovolenou tedy bude mít za 3 měsíce roku 2006, případně proplacenou po vyplacení dávek mateřské podpory než si podá žádost o odchod na rodičovskou dovolenou ?
  Současně máme jednu zaměstnankyni, která je v naší evidenci a pobírá rodičovské dávky. V době odchodu prvně uváděné zaměstnankyně ještě nepřekročí 3 roky( bude se tomu blížit ) a je pravděpodobné, že se bude chtít vrátit na uvolněné místo( shodná pozice ). Musím mít od této ženy nějaké vyjádření, že se chce vrátit do pracovního poměru ? Nebo po dohodě s vedením jednoduše nastoupí. Moc děkuji za podrobné informace.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 9. 2005 14:00

   waldmann (neregistrovaný) 62.240.191.---

   Re: žádosti o mateřskou dovolenou
   Mzdové účetní stačí datum
   - kdy naposledy pracovala
   - kdy nastoupila MD
   - kdy končí MD
   - pak by měla nastoupit řádnou dovolenou 2006 resp. zbytek z 2005
   - pak by měla požádat o rodičovskou dovolenou do jakého dne (nejpozději do dne, kdy dítě dovrší 3 roky). Pokud bude chtít nastoupit dříve, musí s tím zaměstnavatel souhlasit.
   Tím máte odpověď i na 2. případ.
   Nástup na mateřskou a návrat z rodičovské dovolené se oznamuje zdravotní pojišťovně a povedete Mzdový list a budete odesílat ELDP.

  • 22. 9. 2005 16:36

   HanaP (neregistrovaný) 81.27.192.---

   Re: žádosti o mateřskou dovolenou
   "Bude odcházet na mateřskou, porodí 04/06" - to je cca ve druhém měsíci?
   K dovolené - radím ženám, aby po ukončení výplaty peněžité pomoci v mateřství požádaly o čerpání řádné dovolené. Pak - vrátím se k té Vaší - má nárok na nevybranou dovolenou za rok 2005 a plný nárok na dovolenou z roku 2006 - nekrácenou(podmínka, že peněžitá pomoc v mateřství, která se bere jako odpracovaná doba, byla po 60 pracovních dní v r. 2006, je u vás splněna). Pokud žena po ukončení PPM o čerpání dovolené nepožádá, nastoupí na rodič. dovolenou, pak se dovolená krátí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).