Hlavní navigace

Penzijni pripojištění

• (neregistrovaný) 80.188.120.---

21. 9. 2005 14:45

Mám dodaz zaměstnavatel platí jednou za rok zaměstnancům částku,kterou si může uplatnit na slevu na dani.Jedná se o penzijní připojištění.Zaměstnanec od naší firmy odešel a zrušil i penzijní připojištění.Mě se teď vrátila ta částka,kterou přispíval zaměstnavatel zaměstnanci zpět.Stačí,když tuto částku vyloučím z daní až letos nebo budu muset podat opravně daňové přiznání?Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 9. 2005 15:16

Anonymní (neregistrovaný) 83.208.59.---

Re: Penzijni pripojištění
      Když tak ne opravné, ale dodatečné, nicméně já bych to proúčtovala v běžném roce, dodatečné bych kvůli tomu nedělala.

• 21. 9. 2005 16:47

JFM (neregistrovaný) 213.194.247.---

1. nelíbí se mi " jednou za rok". Jako daňový náklad se posuzuje
      platba 3% z úhrnu vyměřovacích základů, ale pro zaměstnance se posuzuje každý měsíc samostatně. Pokud tedy zaměstnavatel uhradil pouze jednou za rok celou částku (otázkou je, zda za rok zpětně nebo na příští rok, pak s daňově uznatelným nákladem by to nebylo tak jednoznačné), pak se částka přesahující 5% vyměřovacího základu za měsíc, ve kterém proběhla úhrada, zdaní u zaměstnance daní z příjmu.
      2. Pokud došlo k porušení podmínek smlouvy, pak je to problém zaměstnance.
      3. Jelikož vám přišly peníze na účet, řekla bych, že zaměstnavatel hradil na další období a pak skutečně budete muset podat dodatečné daňové přiznání, jelikož toto pojistné bylo hrazeno na budoucí období.
      4. Bez znalosti podrobností asi nelze dát jednoznačnou odpověď
      a vy budete muset vše prověřit a dle svého zjištění postupovat.

• 21. 9. 2005 20:35

Jirka (neregistrovaný) 62.177.107.---

---
      Předpokládám, že dotaz zní v tomto /2005/ roce zaplatili a v tomto roce se částka vrátila. Pak se prostě vyloučí z nákladů firmy a o nic nejde. Jinak, je-li to přes rok, situace vyžaduje dobré posouzení, jestli je dodatečné přiznání vůbec nutné.
      -
      Jinak nejen lidé i firmy jsou různé. Někdo platí jeden-krát ročně, aby ušetřil za převody bance. Proč ne. Již několik let je možno uplatnit do výdajů 3% z "ročního úhrnu". Firma škodná nebude. A zaměstnanec částku v měsíci dodaní a ročně vyrovná v ročním zúčtování.
      -
      Ale my odpovídáme na "příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem" a jen tazatel, jeho zaměstnavatel a bůh ví na co se vlastně ptá. Přece jen hovoří o "uplatnění slevy na dani".
      -
      Jinak situace v tomto případě je zajímavá u zaměstnance, dostal příspěvek, když je placen ročně tak mu ho i zdanily, dostal potvrzení o příjmech i s tím vyšším základem, pak odešel, příspěvek byl vrácen a kdo mu to chudákovi "oddaní", když mu to "přidanily"? Ale to je jiný problém.
      ---

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).