Hlavní navigace

Zkrácená pracovní doba dle par. 241 ZP

  • (neregistrovaný) 217.11.239.---

    16. 9. 2016 12:27

    Dobrý den.

    Chtěla bych Vás požádat o radu. Zaměstnankyně, která se vrací po RD požádala zaměstnavatele o kratší pracovní dobu a to z důvodu péče o dítě.
    Pokud na to zaměstnavatel přistoupí, má v dodatku uvést, že je kratší pracovní doba sjednána dle par. 241 ZP? A musí se uvádět, do kdy je takto kratší pracovní doba sjednána?

    Děkuji.

    Karla

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 9. 2016 15:29

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: zkrácená pracovní doba dle par. 241
      Ano, uvede důvod, dobu ZP nepředepisuje.Zaměstnankyně pov žádosti uvede důvod a od kdy ev.do kdy žádá, zaměstnavatel podle ZP § 241 povolí,či ne. Nedávejte to do smlouvy.

    • 19. 9. 2016 10:46

      Karla_1_ (neregistrovaný) 217.11.239.---

      Re: zkrácená pracovní doba dle par. 241
      Dobrý den.
      Teď nevím, jestli jsem to pochopila správně. Máme tedy udělat dodatek, ve kterém je jen uvedeno, že od data xy má zaměstnankyně sjednanou kratší pracovní dobu např. 30 hod. týdně. Žádné odkazy ani důvod nemáme uvádět? A co když od ní nemáme písemnou žádost, jen ústní?

      Ještě jednou moc děkuji.

      Karla

    • 19. 9. 2016 12:43

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: zkrácená pracovní doba dle par. 241
      Písemná forma žádosti v ZP není předepsaná. Samozřejmě je lepší co je psáno to je dáno. Chce-li někdo něco, ať si napíše žádost , do ní co chce a proč a od kjdy ev. do kdy. Na tuto žádost jí zaměstnavatel povolí ( souhlas zaměstnavatele) , jednmou bude mít zaměstnankyně, 1x zaměstnavatel pro MÚ ev.personální. Toť vše. Ve smlouvě čiu nějakém oblíbeném dodatku smlouvy to být nemusí.

    • 19. 9. 2016 13:31

      Karla_1_ (neregistrovaný) 217.11.239.---

      Děkuji.
      >>>>Dobrý den.
      >>>>
      >>>>Chtěla bych Vás požádat o radu. Zaměstnankyně, která
      >>>>se vrací po RD požádala zaměstnavatele o kratší
      >>>>pracovní dobu a to z důvodu péče o dítě.
      >>>>Pokud na to zaměstnavatel přistoupí, má v dodatku
      >>>>uvést, že je kratší pracovní doba sjednána dle par.
      >>>>241
      >>>>ZP? A musí se uvádět, do kdy je takto kratší pracovní
      >>>>doba sjednána?
      >>>>
      >>>>Děkuji.
      >>>>
      >>>>Karla
      >>> Ano, uvede důvod, dobu ZP
      >>>nepředepisuje.Zaměstnankyně
      >>>pov žádosti uvede důvod a od kdy ev.do kdy žádá,
      >>>zaměstnavatel podle ZP § 241 povolí,či ne. Nedávejte
      >>>to do
      >>>smlouvy.
      >>
      >>Dobrý den.
      >>Teď nevím, jestli jsem to pochopila správně. Máme
      >>tedy
      >>udělat dodatek, ve kterém je jen uvedeno, že od data
      >>xy má zaměstnankyně sjednanou kratší pracovní dobu
      >>např. 30 hod. týdně. Žádné odkazy ani důvod nemáme
      >>uvádět?
      >>A co když od ní nemáme písemnou žádost, jen ústní?
      >>
      >>Ještě jednou moc děkuji.
      >>
      >>Karla
      > Písemná forma žádosti v ZP není předepsaná.
      >Samozřejmě je lepší co je psáno to je dáno. Chce-li někdo
      >něco, ať si napíše žádost , do ní co chce a proč a od
      >kjdy ev. do kdy. Na tuto žádost jí zaměstnavatel povolí (
      >souhlas zaměstnavatele) , jednmou bude mít
      >zaměstnankyně, 1x zaměstnavatel pro MÚ ev.personální. Toť vše. Ve
      >smlouvě čiu nějakém oblíbeném dodatku smlouvy to být
      >nemusí.

    • 21. 10. 2019 9:04

      Tomáš Marný (neregistrovaný) 82.142.118.---

      Dobrý den,
      zkrácená doba se týká zaměstnanců, kteří se starají sami o dítě nebo i celé rodiny jako je matka + otec v klasické domácnosti?

      Děkuji.

    • 21. 10. 2019 11:45

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Jedná se vám o zkrácenou pracovní dobu a nebo o kratší pracovní dobu? V tom je rozdíl.

      Zákoník práce § 79
      odst.3) Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby bez snížení mzdy pod rozsah stanovený v odstavcích 1 a 2 může obsahovat jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis. Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby podle věty první nesmí však provést zaměstnavatel uvedený v § 109 odst. 3.

      Zákoník práce § 80

      Kratší pracovní doba
      Kratší pracovní doba pod rozsah stanovený v § 79 může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, které odpovídají sjednané kratší pracovní době.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).