Hlavní navigace

Obědy-zaměstnanci a DPH, daň?

  • (neregistrovaný) 213.195.200.---

    23. 9. 2005 10:25

    Pokud nám jídelna fakturuje obědy za zaměstnance cenu + DPH?
    Je daňové uznatelené a co odpočet DPH?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 9. 2005 13:23

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Obědy-zaměstnanci a DPH, daň?
      Pokud odebíráte obědy od jiného subjektu, ten vám fakturuje s 5 % DPH, pak si DPH můžete v plné výši uplatnit na vstupu. Zaměstnavatel může uplatnit v nákladech max. 55 % z hodnoty každého jednoho hlavního jídla. Ne však více, než činí 70 % stravného za 5-12 hod dle zákona o cestovních náhradách ( v roce 2005 činí 70 % 48,30 Kč). 45 % , pokud by zaměstnanci nehradili, bylo nedaňovým nákladem, nepodléhá u zaměstnanců zdanění podle § 6, DPH na výstupu = 0,00 Kč, DPH na vstupu zůstává uplatněno v plné výši. Pokud zaměstnanec hradí 45 % stravného, pak se k částce představující 45 % hodnoty stavného přičte 19 % DPH. Do hodnoty stravného se zahrnují i ostatní náklady související s dopravou a výdejem jídel (D-190 k § 24/2 bod 15).

    • 23. 9. 2005 20:33

      Anonymní (neregistrovaný) 213.235.78.---

      Re: Obědy-zaměstnanci a DPH, daň?
      Platí u zamce vždy 19 % nebo se může stát, že se odvede jen 5 %. Podle čeho se to řídí?

    • 24. 9. 2005 10:02

      Kv (neregistrovaný) 62.40.68.---

      Re: Obědy-zaměstnanci a DPH, daň?
      Já jsem přečetla v jedné publikaci: "Zajišťuje-li plátce DPH stravování pro své zaměstnance nákupem od jiného subjektu, který je plátcem daně, uplatní se při refakturaci těchto služeb, u kterých při pořízení uplatnil zaměstnavatel nárok na odpočet DPH na vstupu, opět snížená sazba daně." Je to i logické.

    • 24. 9. 2005 11:15

      Ludmila (neregistrovaný) 62.40.68.---

      Re: Obědy-zaměstnanci a DPH, daň?
      Nám se dotalo výkladu, že pokud zaměstnavatel nakoupí
      obědy pro své zaměstnance od jiné firmy s 5% DPH a toto jídlo
      vydává zaměstnancům v závodní jídelně, nebo jiných prostorách určených ke konzumaci jídel, jedná se o poskytování stravovacích služeb, které podléhají 19% sazbě daně. Jestliže
      však zaměstnavatel dodá jídlo zaměstnancům ve formě určené mimo uvedené prostory /do tzv.nosičů a pod./ jedná se o dodání zboží stejně, jako v případě dodání jídla firmou, která
      toto dodala a pak se uplatní 5% sazba DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).