Hlavní navigace

DPH u prodeje nemovitosti.

  • (neregistrovaný) 46.13.242.---

    21. 9. 2016 8:41

    Společnost, plátce DPH, v roce 2013 nakoupila nemovitost od neplátce, tedy bez DPH. Nemovitost měla zařazenou v Om A pronajímala ji a teď ji chce prodat. Bude z prodejní ceny odvádět DPH? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 9. 2016 13:33

      ucetni007

      Re: DPH u prodeje nemovitosti.
      Dobrý den. Z dotazu dovozuji, že se jedná o nějakou stavbu-budovu. Skutečnost, že plátce pořídil nemovitost od neplátce, má vliv na to, že nebyl uplatněn odpočet daně při pořízení. Tím pádem se Vás netýká případná úprava odpočtu podle § 78 a násl. ZDPH.
      Z hlediska toho prodeje jde o plnění, které je předmětem daně jen musíme určit, zda je zdanitelné nebo osvobozené podle § 56. Záleží na tom, kolik let uplynulo od udělení kolaudačního souhlasu s účelem užívání stavby, jaký má stavba v době prodeje. Pokud kolaudační souhlas k současnému účelu užívání stavby (např. byty, nebyty) byl udělen před více jak 5 lety, půjde o plnění osvobozené od daně. Jinak musíte prodej zatížit DPH na výstupu a to v sazbě daně, podle toho o jakou stavbu se jedná. Existuje možnost dobrovolného zdanění i v případě, že půjde o osvobozené plnění, to znamená, že by se prodej zdaňoval DPH – při prodeji plátci nově – podle § 92d v režimu přenesení daňové povinnosti a to s jeho souhlasem (postačí pouhá akceptace, nemusí být výslovný a písemný).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).