Hlavní navigace

Pronájem pozemku - zdravotní pojištovna

  • (neregistrovaný) 193.35.104.---

    22. 9. 2016 10:30

    Dobrý den,

    od prázdnin pronajímám malý pozemek na svém pozemku. Jedná se malý prostor pro zahradničení. Měsíční pronájem je 2 000,- Kč. Chci se zeptat, nejsem podnikatel, jsem normální zaměstnanec, musím si tedy na konci roku sám zpracovat daňové přiznání, kde uvedu příjmy z pronájmu? Žádné výdaje k tomuto pronájmu nemám, takže tam uvedu částku 12 000,- Kč.. A co zdravotní a sociální pojištění? Musím to také někam hlásit??

    Děkuji za jakékoli rady.

    Václav

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 9. 2016 10:40

      v.e.n.d.y.

      Re: pronájem pozemku - zdravotní pojišto
      Pronájem podléhá §9 zákona o dani z příjmu, pokud pracujete a máte příjem nad 6 000,- Kč, musíte podat přiznání. K nájmu si můžete paušálně odečíst 30% výdajů, tedy příjem 12 000 a výdaj 3 600, zisk ke zdanění tedy bude 8 400,-. V zaměstnání si vyžádáte Potvrzení o zdanitelných příjmech a sražené dani a zahrnete jej také do přiznání. Sociální a zdravotní pojištění se z příjmu z pronájmu neplatí, ani nemáte povinnost podávat na OSSZ a ZP přehledy za uplynulý rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).