Hlavní navigace

Prodej bytu-osvobození od daně z příjmu

  • (neregistrovaný) 213.155.255.---

    23. 9. 2016 10:05

    Dobrý den,

    v září 2006 jsem koupila byt do osobního vlastnictví a měla v něm trvalé bydliště.
    V listopadu 2013 jsem byt pronajala a platila řádně daně z příjmu z pronájmu. Trvalé bydliště už jsem v bytě neměla.
    Nyní v říjnu 2016 byt prodávám a peníze chci použít na úhradu úvěru, který jsem si vzala na rodinný dům.
    Chtěla jsem se zeptat, jestli je tento příjem z prodeje nemovitosti osvobozen a podle jakého §.
    A zároveň mám ještě jeden dotaz. Můžu si náklady spojené s prodejem bytu (provize RK) zahrnout do nákladů?
    Děkuji za odpověď.
    Gabriela Kohutová

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 9. 2016 10:19

      Gabriela Kohutová (neregistrovaný) 213.155.255.---

      Re: prodej bytu-osvobození od daně z pří
      Ještě bych chtěla podotknout, že do nákladu při podávání přiznání k dani z příjmu jsem zahrnula odpisy z pořizovací ceny bytu.
      A co se týče použití těch peněz, tak cca 4/5 použiju na úhradu úvěru. Zbylou 1/5 si nechám pro případ nouze.
      Gabriela Kohutová

    • 23. 9. 2016 10:34

      .

      Re: prodej bytu-osvobození od daně z pří
      Kvůli dani z příjmu FO nemusíte vlastně žádné náklady nikam zahrnovat, příjem je od daně z příjmu FO osvobozený.

      ZDP
      § 4 Osvobození od daně
      (1) Od daně se osvobozuje
      b) příjem z prodeje nemovitých věcí neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem dobu 5 let; ..

    • 23. 9. 2016 10:52

      Gabriela Kohutová (neregistrovaný) 213.155.255.---

      Re: prodej bytu-osvobození od daně z pří
      Já nevím, jestli jsme si úplně rozuměli.
      Já jsem v roce 2014, 2015 zdaňovala příjem z pronájmu. Ten jsem ponížila o náklady a odpisy (ne paušál). Chcete mi říci, že jsem toto dělat vůbec neměla? Za rok 2016 budu mít také příjmy z pronájmu.

      Až další věc je nyní ten příjem z prodeje nemovitosti. §4 písmeno 1 b) jsem sice našla, ale mluví se tam b době b) 1., že se to nevztahuje na majetek zařazený do obchodního majetku. A nyní právě nevím, jestli jsem si byt těmi odpisy nezařadila byt do majetku.
      Kohutová

    • 23. 9. 2016 11:07

      .

      Re: prodej bytu-osvobození od daně z pří
      Zdaňovala jste příjmy podle § 9 ZDP?

      § 9 Příjmy z nájmu
      (6) Poplatníci mající příjmy z nájmu a uplatňující u těchto příjmů skutečné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení vedou záznamy o příjmech a výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů v časovém sledu, evidenci hmotného majetku, který lze odpisovat, evidenci o tvorbě a použití rezervy na opravy hmotného majetku, pokud ji vytvářejí, evidenci o pohledávkách a dluzích ve zdaňovacím období, ve kterém dochází k ukončení nájmu, a mzdové listy, pokud vyplácejí mzdy. Pokud se však poplatníci rozhodnou vést účetnictví, přestože k tomu nejsou podle účetních předpisů20) povinni, pak postupují podle těchto předpisů, budou-li takto postupovat po celé zdaňovací období,
      ..... přitom se movitý i nemovitý majetek, o kterém je účtováno, nepovažuje za obchodní majetek ve smyslu daně z příjmů fyzických osob. .......

    • 23. 9. 2016 11:41

      Gabriela Kohutová (neregistrovaný) 213.155.255.---

      Re: prodej bytu-osvobození od daně z pří
      Ano, přesně tak. To je přesně to, co jsem potřebovala vědět.
      Děkuji,

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).