Hlavní navigace

Zemědělský pacht

 • (neregistrovaný) 193.85.28.---

  26. 9. 2016 9:13

  Dobrý den, můžete mi, prosím, někdo poradit ohledně smlouvy o zemědělském pachtu?
  Maminka má uzavřenou smlouvu o nájmu zemědělských pozemků
  z roku 2009. V roce 2013 v souvislosti s novým občanským zákoníkem
  zemědělský podnik poslal novou smlouvu o zemědělském pachtu, kterou maminka nepodepsala vzhledem k nevýhodným podmínkám.
  Nájem platil podnik podle staré smlouvy.
  Nyní ovšem proběhla komplexní pozemková úprava, takže se změnila
  čísla parcel a zemědělci poslali smlouvu o pachtu úplně ve stejném znění jako v roce 2013 pouze se změnou čísel parcel.
  Pokud se smlouvou nebude maminka souhlasit a nepodepíše ji,
  platí pořád stará smlouva?
  Děkuji mnohokrát za odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 9. 2016 7:49

   Lenka F. (neregistrovaný) 46.13.188.---

   Re: Zemědělský pacht
   Bohužel, provedením komplexních pozemkových úprav končí platnost všech dosavadních nájemních a pachtovních smluv na jimi dotčených pozemcích. Takže Vaší mamince nezbývá než pokusit se sjednat lepší podmínky. Nebo pokud ve vaší oblasti hospodaří více zemědělců, tak najít si jiného, který smlouvu uzavře výhodněji. A nebojte se toho, jestli např. pozemek vaší maminky je součástí lánu, který obhospodařuje dosavadní nájemce. Firmy si potom dokáží vzájemnými zápočty propachtovaných ploch určit, kdo bude který lán obdělávat, i když na něj má smlouvu někdo jiný. Nebo si můžete jen zjistit podmínky pachtu u jiných okolních zemědělců a možným uzavřením smlouvy s někým jiným alespoň pohrozit.

  • 27. 9. 2016 10:54

   HK (neregistrovaný) 193.85.28.---

   Re: Zemědělský pacht
   Děkuji mnohokrát za odpověď. V původní nájemní smlouvě byla např výpovědní lhůta 5 let, teď dávají 10 let. Dále tam byl zákaz pronájmu dalšímu nájemci, zákaz vysazovat trvalé porosty a do nové smlouvy
   dali pravý opak.
   A navíc chtějí pacht zapsat do katastru nemovitostí - chápu, že se chtějí chránit, aby to maminka neprodala a nový majitel jim smlouvu nevypověděl s tím, že o tom nevěděl. Ale nevím, jak by je potom přinutila to z katastru nechat vymazat.
   Ještě jednou díky.

  • 27. 9. 2016 13:16

   Lenka F. (neregistrovaný) 46.13.188.---

   Re: Zemědělský pacht
   Výpovědní doba 10 let je velmi neobvyklá, my máme u nájmů na dobu neurčitou 2 roky. Ale zase zákaz podnájmu - chápu, že nechtějí. V praxi to chodí tak, že firmy si sjednají nájmy (ponovu pachty) tak jak přesvědčí jednotlivé vlastníky, přitom málokdy bývají pozemky v ucelených lánech. V praxi to potom chodí tak, že si zemědělci hospodařící v daném místě rozdělí lány podle celkem pronajatých ploch - samozřejmě pokud možno tak, aby každý užíval hlavně to co má sám pronajato, ale vždycky v lánu zůstane viset nějaký kousek, který má pronajatý nebo v majetku jiný zemědělec. Tyto rozdíly se potom řeší vzájemnými podnájmy. Ale lze do smlouvy uvést např. zákaz dalšího nájmu za vyšší cenu, než kterou pachtýř platí podle smlouvy vlastníkovi.
   Zápisy pachtů do KN zatím vůbec neřešíme, takže to neznám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).