Hlavní navigace

Svátek a služební cesta

  • (neregistrovaný) 213.226.227.---

    26. 9. 2016 10:08

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat ohledně svátku. Jeden náš zaměstnanec pojede na služební cestu na Slovensko ve středu, ve svátek, ale pojede až odpoledne a ve středu nebude pracovat. Pracovat bude až ve čtvrtek. Je odměňován měsíční mzdou. Za středu dostane stravné+kapesné. Jak je to s proplacením svátku? Musí dostat příplatek nebo NV, když nebude pracovat? Děkuji moc za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 9. 2016 14:00

      ucetni007

      Re: svátek a služební cesta
      Dobrý den,
      podle mého názoru tuto situaci řeší § 210 zákoníku práce, který stanovuje, že doba strávená na pracovní cestě jinak než plněním pracovních úkolů se nepovažuje za výkon práce. Tudíž nevidím důvod pro nárok na příplatek za práci ve svátek a nemůže mu ani vzniknout nárok na náhradní volno, protože to se právě poskytuje za práci ve svátek nebo přesčas - tady ale jde o překážku na straně zaměstnavatele.

    • 29. 9. 2016 14:13

      VH

      Re: svátek a služební cesta
      Překážka na straně zaměstnavatele je určitá skutečnost, která mu brání v přidělování práce podle PS - jakou práci měl zaměstnavatel přidělovat v den svátku? Nebo zaměstnanci na den svátku připadla směna a on nepracoval, protože "cestoval"?

    • 3. 10. 2016 9:14

      ucetni007

      Re: svátek a služební cesta
      Směruje Vaše otázka k tomu, že § 210 se na tento případ neaplikuje, protože řeší otázku nakrácení mzdy, pokud zaměstněnec nepracuje, protože "cestuje" do místa plnění pracovních úkolů, což je překážkou na straně zaměstnavatele? Pokud ale nastoupí na pracovní cestu den předem (ve svátek), ale pracovat dle zadání tazatelky bude až druhý den od počátku směny, nenáleží mu nic (ani příplatek, ani NV), protože cestování do místa plěnní pracovních úkolů se nepovažuje za výkon práce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).