Hlavní navigace

Výpověd zam.ce z vážných důvodů

  • (neregistrovaný) 91.219.246.---

    27. 9. 2016 13:43

    Prosím o radu, když zaměstnanec podá výpověď z vážných důvodů (školní docházka dítěte), i v případě, kdy je zaměstnán na poloviční úvazek, bude mít nižší podporu nebo ne?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 9. 2016 14:16

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: výpověd zam.ce z vážných důvodů
      Podpora se počítá z jeho průměrného čistého příjmu (nejde tedy o úvazek, ale o průměrnou čistou mzdu). Pokud dal výpověď a nejde o vážný důvod, pak se mu vypočítaná podpora pokrátí. Jestli je ta školní docházka vážným důvodem k výpovědi posoudí ÚP. Já bych tipovala, že není.

    • 27. 9. 2016 14:31

      .

      Re: výpověd zam.ce z vážných důvodů
      Sice to tak na první pohled nevypadá, ale asi bude.


      Zákon o zaměstnanosti
      § 5
      Vymezení některých pojmů
      Pro účely tohoto zákona se rozumí
      c) vážnými důvody důvody spočívající v
      1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
      3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte, ..

    • 27. 9. 2016 15:51

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: výpověd zam.ce z vážných důvodů
      Nojo, máte pravdu. Říkám si, že to už mohli shrknout do jednoho bodu (= péče o dítě až do skončení povinné školní docházky), ale vypadá to, že z toho vypadává doba péče o dítě, které má víc než 4 roky a přitom nechodí do školky a ani není nijak postižené ani nemocné. A myslím, že ten poslední rok před školou je zase povinný, takže 5ti (nebo 6ti) leté dítě už zase do školky chodí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).