Hlavní navigace

Práce na dohodu po výpovědi

  • (neregistrovaný) 185.24.236.---

    27. 9. 2016 16:24

    Dobrý den,
    dostala jsem s kolegou výpověď z pracovního poměru z důvodu stěhování firmy.
    Dostaneme odstupné jak náleží dle zákoníku práce. Firma se tedy přestěhovala
    asi 120 km a zároveň se bude měnit majitel. Nový majitel má zájem nás zaměstnat
    na dohodu o vykonání práce zhruba na 1 měsíc (cca za 20 000 Kč) + zaplatí za nás zdravotní a sociální. Pro mě by to znamenalo, že se nemůžu na 1 měsíc přihlásit na úřad práce. Když se potom po měsíci přihlásím na úřad práce - z čeho mi bude úřad práce počítat podporu (podpora bude sice až po 3 měsících odstupného). Nebo co to pro mě bude znamenat - nenaruší mi to nějaké výhody z pracovního úřadu ???

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 9. 2016 7:50

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      Podpora by se měla počítat z posledního pojištěného zaměstnání, tedy ve vašem případě z DPP, pokud bude nad 10.000,- Kč. Jestli se nemýlím, měla byste ji začít brát hned, protože od posledního zaměstnavatele žádné odstupné nedostanete.

    • 29. 9. 2016 11:25

      VH

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      >>Dobrý den,
      >>dostala jsem s kolegou výpověď z pracovního poměru z
      >>důvodu stěhování firmy.
      >>Dostaneme odstupné jak náleží dle zákoníku práce.
      >>Firma se tedy přestěhovala
      >>asi 120 km a zároveň se bude měnit majitel. Nový
      >>majitel má zájem nás zaměstnat
      >>na dohodu o vykonání práce zhruba na 1 měsíc (cca za
      >>20 000 Kč) + zaplatí za nás zdravotní a sociální. Pro
      >>mě by to znamenalo, že se nemůžu na 1 měsíc přihlásit
      >>na úřad práce. Když se potom po měsíci přihlásím na
      >>úřad práce - z čeho mi bude úřad práce počítat
      >>podporu
      >>(podpora bude sice až po 3 měsících odstupného). Nebo
      >>co
      >>to pro mě bude znamenat - nenaruší mi to nějaké
      >>výhody
      >>z pracovního úřadu ???
      >
      >Podpora by se měla počítat z posledního pojištěného
      >zaměstnání, tedy ve vašem případě z DPP, pokud bude nad
      >10.000,- Kč. Jestli se nemýlím, měla byste ji začít
      >brát hned, protože od posledního zaměstnavatele žádné
      >odstupné nedostanete.

    • 29. 9. 2016 11:26

      VH

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      Nevím, z čeho usuzujete, že odstupné náležet nebude - je poskytnuto málo informací.

    • 29. 9. 2016 11:35

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      Soudím z toho, že v § 77 se píše, že u DPP není nárok na odstupné.

    • 29. 9. 2016 11:41

      VH

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      Tak já jsem měla za to, že máte na mysli odstupné z PP, protože by mohlo jednat o přechod práv a povinností, ale k tomu je, jak jsem psala, málo informací.

    • 29. 9. 2016 12:29

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      Kdyby šlo o přechod práv a povinností, tak by nepsala, že dostala výpověď a že dostane odstupné.
      Já to vidím tak, že např. 31.10. skončí pracovní poměr ve firmě A a v říjnové mzdě jí bude zúčtované odstupné. Na listopad nastoupí na DPP do firmy B (na dobu určitou), výdělek bude 20 tis. Od 1.12. se zaregistruje na ÚP a podpora bude vyplácená hned od prosince a bude počítat z toho pojištěného výdělku z DPP. Kdyby na tu DPP nešla, tak by se jí počítala podpora z výdělku z PP, ale začala by být vyplácená až po 3 měsících (jestli tedy má to odstupné 3měsíční).

    • 29. 9. 2016 12:37

      VH

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      >>>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>>dostala jsem s kolegou výpověď z pracovního poměru z
      >>>>>>>důvodu stěhování firmy.
      >>>>>>>Dostaneme odstupné jak náleží dle zákoníku práce.
      >>>>>>>Firma se tedy přestěhovala
      >>>>>>>asi 120 km a zároveň se bude měnit majitel. Nový
      >>>>>>>majitel má zájem nás zaměstnat
      >>>>>>>na dohodu o vykonání práce zhruba na 1 měsíc (cca za
      >>>>>>>20 000 Kč) + zaplatí za nás zdravotní a sociální. Pro
      >>>>>>>mě by to znamenalo, že se nemůžu na 1 měsíc přihlásit
      >>>>>>>na úřad práce. Když se potom po měsíci přihlásím na
      >>>>>>>úřad práce - z čeho mi bude úřad práce počítat
      >>>>>>>podporu
      >>>>>>>(podpora bude sice až po 3 měsících odstupného). Nebo
      >>>>>>>co
      >>>>>>>to pro mě bude znamenat - nenaruší mi to nějaké
      >>>>>>>výhody
      >>>>>>>z pracovního úřadu ???
      >>>>>>

      >>>
      >>>Soudím z toho, že v § 77 se píše, že u DPP není nárok
      >>>na odstupné.
      >>Tak já jsem měla za to, že máte na mysli odstupné z
      >>PP, protože by mohlo jednat o přechod práv a
      >>povinností,
      >>ale k tomu je, jak jsem psala, málo informací.
      >
      >Kdyby šlo o přechod práv a povinností, tak by nepsala,
      >že dostala výpověď a že dostane odstupné.
      >Já to vidím tak, že např. 31.10. skončí pracovní poměr
      >ve firmě A a v říjnové mzdě jí bude zúčtované
      >odstupné. Na listopad nastoupí na DPP do firmy B (na dobu
      >určitou), výdělek bude 20 tis. Od 1.12. se zaregistruje na
      >ÚP a podpora bude vyplácená hned od prosince a bude
      >počítat z toho pojištěného výdělku z DPP. Kdyby na tu
      >DPP nešla, tak by se jí počítala podpora z výdělku z PP,
      >ale začala by být vyplácená až po 3 měsících (jestli
      >tedy má to odstupné 3měsíční).
      A proč píše "nový majitel"? Víme, že nepřebírá úkoly a nedochází k převodu zaměstnanců v důsledku přechodu práv a povinností? Nevíme, takže zase co by bylo, kdyby bylo.

    • 29. 9. 2016 12:55

      .

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      Podle toho, co tazatelka uvádí, nastoupí na DOPP do firmy A
      Do té, ze které dostala výpověď.

    • 29. 9. 2016 13:19

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: práce na dohodu po výpovědi
      Nebo
      >>>>>>>>>co
      >>>>>>>>>to pro mě bude znamenat - nenaruší mi to nějaké
      >>>>>>>>>výhody
      >>>>>>>>>z pracovního úřadu ???
      >>>>>>>>
      >>
      >>>>>
      >>>>>Soudím z toho, že v § 77 se píše, že u DPP není nárok
      >>>>>na odstupné.
      >>>>Tak já jsem měla za to, že máte na mysli odstupné z
      >>>>PP, protože by mohlo jednat o přechod práv a
      >>>>povinností,
      >>>>ale k tomu je, jak jsem psala, málo informací.
      >>>
      >>>Kdyby šlo o přechod práv a povinností, tak by
      >>>nepsala,
      >>>že dostala výpověď a že dostane odstupné.
      >>>Já to vidím tak, že např. 31.10. skončí pracovní
      >>>poměr
      >>>ve firmě A a v říjnové mzdě jí bude zúčtované
      >>>odstupné. Na listopad nastoupí na DPP do firmy B (na
      >>>dobu
      >>>určitou), výdělek bude 20 tis. Od 1.12. se
      >>>zaregistruje na
      >>>ÚP a podpora bude vyplácená hned od prosince a bude
      >>>počítat z toho pojištěného výdělku z DPP. Kdyby na tu
      >>>DPP nešla, tak by se jí počítala podpora z výdělku z
      >>>PP,
      >>>ale začala by být vyplácená až po 3 měsících (jestli
      >>>tedy má to odstupné 3měsíční).
      >>A proč píše "nový majitel"? Víme, že nepřebírá úkoly
      >>a
      >>nedochází k převodu zaměstnanců v důsledku přechodu
      >>práv a povinností? Nevíme, takže zase co by bylo,
      >>kdyby
      >>bylo.
      >
      >Podle toho, co tazatelka uvádí, nastoupí na DOPP do
      >firmy A
      >Do té, ze které dostala výpověď.


      Aha, safra, nojo, majitel - to může být nový společník, ale firma to pořád bude ta stejná. Když tam bude na DPP, tak to odstupné vracet nemusí. Ale podpora by se i v tomto případě počítala z toho DPP, protože půjde o pojištěný příjem, je to tak? Kdyby ta DPP byla do 10ti tisíc, čili nepojištěná (třeba kdyby místo 1 měsíce za 20 tis dělala na DPP 2 měsíce po 10ti tisících), tak by se podpora počítala z výdělků v pracovním poměru. Ale musela by si za ty 2 měsíce zaplatit ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).