Hlavní navigace

Hrubé porušení pracovní kázně

  • (neregistrovaný) 85.70.14.---

    29. 9. 2016 11:56

    Dobrý den,

    prosím o radu.

    Zaměstnali jsme chlapce,na stavební práce, který svévolně

    opustil pracoviště (staveniště). Nikomu nic neřekl a šel domu...

    Ostatní zaměstnanci ho pak 2 hodiny hledali, protože měli strach, zda se mu něco nestalo.

    Zmíněný zaměstnanec je ve zkušební době. Mohu uvést důvod rozvázání PP ve zkušební době - hrubé porušení pracovní kázně?

    Děkuji

    Linda

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 9. 2016 12:32

      VH

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Můžete uvést cokoliv, ale "pracovní kázeň" zákoník práce nezná, stejně tak stupeň "hrubé".

    • 29. 9. 2016 12:43

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Ale slovo "hrubé, hrubý" přece ano = zvlášť hrubým způsobem.

    • 29. 9. 2016 12:48

      VH

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Samozřejmě, ale pouze ve spojení se slovem "zvlášť", nikoliv samostatně. "Zvlášť hrubým způsobem" je nejvyšší stupeň, jakým zaměstnanec může své povinnosti porušit, chybně používaný pojem "hrubé" spíše odpovídá prostřednímu stupni, a to "závažné".

    • 29. 9. 2016 12:59

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Dík za vysvětlení, ale to mě dosud nenapadlo, že "hrubé" by se mohlo považovat závažné. Rozlišovala jsem "méně závažné" , "závažné" a ten "hrubý způsob", který jsem kvůli zkrácení vysvětlování nazývala "hrubé porušení". Protože když se tady někdo ptá a napíše slovo "hrubý, hrubé", tak tím má vždycky na mysli ten "zvlášť hrubý způsob", protože jinde se slovo "hrubý" nevyskytuje.

    • 29. 9. 2016 12:40

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Teď už se to nenazývá hrubé porušení pracovní kázně, ale porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. Ale to se používá v případě, že mu z tohoto důvodu (musíte popsat) rušíte okamžitě pracovní poměr (dle § 55).
      Jestliže je ve zkušebce, tak můžete napsat zdůvodnění, proč mu ho ve zkušební době rušíte (napíšete, co provedl), ale můžete mu zrušit pracovní poměr i bez uvedení důvodu. Nemá ale už náhodou neschopenku? To byste mu ho v prvních 14ti dnech nemoci zrušit nemohli.

    • 29. 9. 2016 13:21

      Linda 21 (neregistrovaný) 85.70.14.---

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Děkuji Vám, ještě se zeptám, může být v dopise - zrušení pP ve zkušební době §66 uveden datum, třeba dnešní na konci směny nebo musí být datum 3 dny zpětně. V tom případě, bych musela o 3 dny zrušení posunout.
      Děkuji

    • 29. 9. 2016 13:34

      Linda 21 (neregistrovaný) 85.70.14.---

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      >>>>Dobrý den,
      >>>>
      >>>>prosím o radu.
      >>>>
      >>>>Zaměstnali jsme chlapce,na stavební práce, který
      >>>>svévolně
      >>>>
      >>>>opustil pracoviště (staveniště). Nikomu nic neřekl a
      >>>>šel domu...
      >>>>
      >>>>Ostatní zaměstnanci ho pak 2 hodiny hledali, protože
      >>>>měli strach, zda se mu něco nestalo.
      >>>>
      >>>>Zmíněný zaměstnanec je ve zkušební době. Mohu uvést
      >>>>důvod rozvázání PP ve zkušební době - hrubé porušení
      >>>>pracovní kázně?
      >>>>
      >>>>Děkuji
      >>>>
      >>>>Linda
      >>>
      >>>Teď už se to nenazývá hrubé porušení pracovní kázně,
      >>>ale porušení povinnosti vyplývající z právních
      >>>předpisů
      >>>vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým
      >>>způsobem. Ale to se používá v případě, že mu z tohoto
      >>>důvodu (musíte popsat) rušíte okamžitě pracovní poměr
      >>>(dle § 55).
      >>>Jestliže je ve zkušebce, tak můžete napsat
      >>>zdůvodnění,
      >>>proč mu ho ve zkušební době rušíte (napíšete, co
      >>>provedl), ale můžete mu zrušit pracovní poměr i bez
      >>>uvedení důvodu. Nemá ale už náhodou neschopenku? To
      >>>byste mu
      >>>ho v prvních 14ti dnech nemoci zrušit nemohli.
      >>
      >>
      >>Děkuji Vám, ještě se zeptám, může být v dopise -
      >>zrušení pP ve zkušební době §66 uveden datum, třeba
      >>dnešní
      >>na konci směny nebo musí být datum 3 dny zpětně. V
      >>tom
      >>případě, bych musela o 3 dny zrušení posunout.
      >>Děkuji
      >
      >Jaké tři dny?
      Někde jsem četla, že výpověď musí být doručena 3 dny předem, to u této záležitosti asi neplatí. Zrušení PP mu můžu předat na konci směny?
      Děkuji
      Linda
      >
      >

    • 29. 9. 2016 13:44

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Výpověď je něco jiného než zrušení ve zkušební době (ale ani u výpovědi nejsou žádné 3 dny). Nemusíte dodržet předání zrušení ve zkušební době 3 dny předem. O 3 dnech se píše při skončení poměru na dobu určitou, když je ta doba omezena konáním určitých prací, ale i v tomto případě je psáno "včas, zpravidla alespoň 3 dny předem". A myslím, že takto nějak to bývalo dříve i při zrušení ve zkušební době.
      Můžete mu zrušení (ve kterém bude napsáno, že 29.9. mu končí ve zkušební době pracovní poměr) předat na konci směny a tím pádem dnes skončí. A zároveň mu předejte zápočťák.
      Hlavně tam nepište nic o výpovědi.

    • 29. 9. 2016 13:34

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Zrušit pracovní poměr ve zkušební době můžete hned, nemusíte ho dávat zaměstnanci 3 dny předem. Pokud je dnes práci, tak mu to zrušení předáte s tím, že dnes mu pracovní poměr končí. A na jeden výtisk si necháte od něj potvrdit den a hodinu převzetí a nejlépe ještě aby u toho byl svědek, který v případě odmítnutí převzetí dosvědčí, že mu bylo zrušení předáváno (o tom byste udělali zápis).
      Anebo by dosvědčil, že mu bylo zrušení předáváno dřív, než si odešel k doktorovi pro neschopenku.
      A dnes mu pracovní poměr skončí. nebo zítra, pokud mu poměr zrušíte až zítřejším dnem (záleží na tom, jaké datum uvedete, ale rozhodně nemůžete uvést dnes datum včerejší).
      Pokud není v práci, tak datum nebudete uvádět, pošlete mu to doporučeně s doručenkou a pracovní poměr pak skončí až dnem převzetí (vrátí se Vám útržek) nebo posledním dnem úložní doby nebo odmítnutím (vrátí se Vám dopis s vyznačením toho data).

    • 29. 9. 2016 13:54

      VH

      Re: hrubé porušení pracovní kázně
      Nebo dnem, kdy zaměstnanec doručení zmařil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).