Hlavní navigace

Výpovědní doba a nahlášení živnosti

  • (neregistrovaný) 62.168.3.---

    3. 10. 2016 6:30

    Dobrý den,

    v říjnu budu dávat výpověď z pracovního poměru. Výpovědní dobu budu mít dva měsíce.

    Od ledna chci začít podnikat. Výpovědní doba mi bude končit na konci prosince. Na živnostenský úřad mám jít až lednu?

    Než budu mít na živnostenském úřadě vše vyřízeno, musím se nějak hlásit na úřad práce?

    Ještě mě napadlo, že bych si zařídila živnost už v prosinci, bude něčemu vadit, že jsem ve výpovědní době (tedy stále zaměstnaná)?

    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 10. 2016 7:56

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: výpovědní doba a nahlášení živnosti
      Můžete začít podnikat hned. Za dobu, kdy budete mít zaměstnání, budete na OSSZ a ZP vedena jako OSVČ vedlejší.

      Hlásit se na ÚP není vaše povinnost. Jen si musíte v tom měsíci ohlídat, jestli nemusíte platit ZP jako OBZP.

    • 3. 10. 2016 7:56

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: výpovědní doba a nahlášení živnosti
      Můžete začít podnikat hned. Za dobu, kdy budete mít zaměstnání, budete na OSSZ a ZP vedena jako OSVČ vedlejší.

      Hlásit se na ÚP není vaše povinnost. Jen si musíte v tom měsíci ohlídat, jestli nemusíte platit ZP jako OBZP.

    • 3. 10. 2016 8:41

      monkey8 (neregistrovaný) 62.168.3.---

      Re: výpovědní doba a nahlášení živnosti
      Ale zaměstnavateli to musím nahlásit, že? A když začnu podnikat v prosinci, tak budu muset podat nějaký přehled, daňovou evidenci atd.?

    • 3. 10. 2016 8:56

      .

      Re: výpovědní doba a nahlášení živnosti
      U zaměstnavatele to záleží na tom, zda to bude podléhat ZP
      § 304
      (1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

      Ano, pokud budete podnikat od prosince, tak budete muset i za pár dnů podnikání podat Přehledy na ZP a OSSZ. A podle výše příjmu také Přiznání k dani z příjmu FO nebo oznámení na FÚ, že nejste povinna podávat DP
      Hodně se to lze dočíst na jakpodnikat.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).