Hlavní navigace

Výpověď z nadbytečnosti - odstupné?

  • (neregistrovaný) 109.80.234.---

    3. 10. 2016 12:50

    V rámci dlouhodobé rekonstrukce budeme propouštět z důvodu nadbytečnosti. Náleží z tohoto titulu výpovědi odstupné? Pokud ano tak prosím v jaké výši? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 10. 2016 12:56

      chjoxxl (neregistrovaný) 109.80.234.---

      Re: výpověď z nadbytečnosti - odstupné?
      V zákoníku práce jsem vyčetla, že se jedná o §52 c) a odstupné náleží. Zaměstnanec u nás není zaměstnán ještě ani rok, to znamená že bude odstupné ve výši jednonásobku? Děkuji za potvrzení.

    • 3. 10. 2016 13:08

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: výpověď z nadbytečnosti - odstupné?
      Pokud zaměstnavatel rozhodne o organizační změně (zrušení pracovního místa), pak se buď se zaměstnancem můžete dohodnout na skončení z důvodu nadbytečnosti (pracovní poměr skončí dohodnutým dnem) nebo mu dát výpověď z důvodu nadbytečnosti (nejprve poběží výpovědní doba a pak teprve poměr skončí). V obou případech náleží odstupné. Pokud v den ukončení poměru nebude zaměstnán rok nebo více, náleží odstupné 1 měsíc. Pokud bude zaměstnán rok a více (ale méně než 2 roky), náleží odstupné 2 měsíce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).