Hlavní navigace

Rezident x nerezident

  • (neregistrovaný) 178.77.216.---

    3. 10. 2016 16:16

    Dobrý den,
    mám v tom nějaký chaos.
    Může cizinec rezident uplatňovat všechny slevy na dani jako občan ČR ?
    Nerezident může mít slevu pouze na poplatníka a studium ?
    Jak se postupuje s cizincem, který má A1 ?
    Moc děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 10. 2016 8:08

      ucetni007

      Re: rezident x nerezident
      Dobrý den,
      Pokud máte opravdu jasno o tom, zda je poplatník rezident či nerezident, pak s možností uplatnit slevy je to následovně: Nerezident podle § 35ba odst. 2) ZDP může uplatnit pouze základní slevu na poplatníka viz § 35ba odst. 1 písm. a) a slevu na studenta § 35ba odst. 1 písm. f) jak uvádíte. Aby mohl uplatnit i další slevy podle tohoto ustanovení (manželku, invaliditu…) musí činit úhrn jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky taxativně vyjmenovaných v § 22 ZDP minimálně 90 % všech jeho příjmů (a musí to být příjmy zdanitelné).
      Formulář A1 deklaruje skutečnost, že zaměstnanec nadále podléhá právním předpisům jiného státu EU (např. Slovenska) a pro účely pojistného – zdravotní a sociální máte jako český zaměstnavatel povinnost odvádět do tohoto státu podle tamních pravidel. Obvykle má souběh zaměstnání např. ČR a v SR. Vychází to z nařízení Evropského parlamentu a rady (ES) č. 883/2004 včetně prováděcího nařízení 987/2009.

    • 4. 10. 2016 8:45

      janaZXX (neregistrovaný) 178.77.216.---

      Re: rezident x nerezident
      děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).