Hlavní navigace

Výše platu ve výpovědní lhůtě

  • (neregistrovaný) 109.75.157.---

    7. 10. 2016 17:14

    Dobrý den,
    ráda bych požádala o radu. Mám se vracet po rodičovské dovolené zpět do zaměstnání (PP na dobu neurčitou, dvě RD po sobě) a zaměstnavatel mi oznámil, že dostanu výpověď z důvodu nadbytečnosti. Během výpovědní lhůty budu doma na překážkách ze strany zaměstnavatele. Jaká bude výše platu v této výpovědní lhůtě, pokud mám výši platu přímo uvedenu v pracovní smlouvě? Půjde přímo o smluvenou částku, nebo bude výše nějak upravována a jak to případně ovlivní následné odstupné?
    Předem děkuji za rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2016 19:16

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Výše platu ve výpovědní lhůtě
      Zřejmě se jedná asi o mzdu a ne o plat.
      Pokud budete doma na překážkách, tak budete mít nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Protože v rozhodném období nebudete mít odpracováno alespoň 21 dnů, bude zaměstnavatel průměrný výdělek stanovovat z pravděpodobného výdělku. Takto stanovený průměr bude použit i pro výpočet odstupného.

    • 7. 10. 2016 20:15

      KláraK (neregistrovaný) 109.75.157.---

      Re: Výše platu ve výpovědní lhůtě
      Děkuji za odpověď. Mohu se ještě zeptat, jak moc se může pravděpodobný výdělek lišit od mzdy sjednané v pracovní smlouvě (z čeho se při jeho stanovení vychází?). Předem děkuji za odpověď.

    • 7. 10. 2016 21:11

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: Výše platu ve výpovědní lhůtě
      Vychází se ze zákoníku práce
      Pravděpodobný výdělek § 355
      (1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
      (2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

    • 8. 10. 2016 15:24

      VH

      Re: Výše platu ve výpovědní lhůtě
      To, že píšete, že máte mzdu uvedenu v pracovní smlouvě, ještě neznamená, že se jedná o dohodu o mzdě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).