Hlavní navigace

Budu platit daň z prodeje bytu?

  • (neregistrovaný) 78.108.157.---

    9. 10. 2016 14:23

    Dobrý den, bohužel jsem v situaci, kdy musím ze zdravotních důvodu otce prodat byt, ale ohledně daně mám odlišné informace...poradíte mi? Letos v 9/2016 jsem prodala byt. V tomto bytě žije můj otec cca od 80.let, v r. 2010 dostal nabídku z družstva, aby ho odkoupil, což učinil. V r. 2012 ho přepsal na mně, ale bydlel tam vždycky až dosud on. Nyní již je v pečovatelském domě a já byt prodala. Je to osvobozeno od daně z příjmů nebo ne? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2016 9:27

      .

      Re: Budu platit daň z prodeje bytu?
      Pro osvobození od daně z příjmu FO byste musela v bytě sama (jako prodávající) mít bydliště po dobu 2 let bezprostředně před prodejem.
      Nebo byste musela byt vlastnit 5 let.
      ZDP § 4 odst. 1) písmeno a) + b)

      Nebudete ale platit daň z celé kupní ceny, ale z ceny, od které odečtete spojené výdaje (např. výdaje spojené se službami realitní kanceláři, notář, poplatky,..) a odečtete odhadní cenu bytu k datu darování.

      ZDP § 10 odst. 5)
      U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li o věc nabytou bezúplatně, cena určená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku1a) ke dni nabytí.

      http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

    • 10. 10. 2016 10:48

      hapka (neregistrovaný) 193.179.72.---

      Re: Budu platit daň z prodeje bytu?
      Přesně tak, a pokud máte cenu bytu k datu darování vyšší nebo jen o něco málo nižší než prodejní a odečtete ještě výdaje, tak může být daň z příjmů zcela minimální nebo dokonce nulová.

    • 10. 10. 2016 13:10

      ester11 (neregistrovaný) 185.16.181.---

      Re: Budu platit daň z prodeje bytu?
      Děkuji, tím, že si mohu odečíst i cenu, za kterou jsem pořídila, tak to tak hrozné určitě nebude. děkuji


      >>>Dobrý den, bohužel jsem v situaci, kdy musím ze
      >>>zdravotních důvodu otce prodat byt, ale ohledně daně
      >>>mám
      >>>odlišné informace...poradíte mi? Letos v 9/2016 jsem
      >>>prodala byt. V tomto bytě žije můj otec cca od
      >>>80.let, v
      >>>r. 2010 dostal nabídku z družstva, aby ho odkoupil,
      >>>což učinil. V r. 2012 ho přepsal na mně, ale bydlel
      >>>tam
      >>>vždycky až dosud on. Nyní již je v pečovatelském domě
      >>>a já byt prodala. Je to osvobozeno od daně z příjmů
      >>>nebo ne? Děkuji
      >>
      >>
      >>Pro osvobození od daně z příjmu FO byste musela v
      >>bytě
      >>sama (jako prodávající) mít bydliště po dobu 2 let
      >>bezprostředně před prodejem.
      >>Nebo byste musela byt vlastnit 5 let.
      >>ZDP § 4 odst. 1) písmeno a) + b)
      >>
      >>Nebudete ale platit daň z celé kupní ceny, ale z
      >>ceny,
      >>od které odečtete spojené výdaje (např. výdaje
      >>spojené
      >>se službami realitní kanceláři, notář, poplatky,..) a
      >>odečtete odhadní cenu bytu k datu darování.
      >>
      >>ZDP § 10 odst. 5)
      >>U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena,
      >>za
      >>kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li o
      >>věc nabytou bezúplatně, cena určená podle zvláštního
      >>právního předpisu o oceňování majetku1a) ke dni
      >>nabytí.
      >>
      >>http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586
      >>
      >
      >Přesně tak, a pokud máte cenu bytu k datu darování
      >vyšší nebo jen o něco málo nižší než prodejní a odečtete
      >ještě výdaje, tak může být daň z příjmů zcela
      >minimální nebo dokonce nulová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).