Hlavní navigace

Sankce za dodatečné nebo opravné k DPH?

  • (neregistrovaný) 217.169.184.---

    10. 10. 2016 9:34

    Dobrý den,

    prosím Vás, mám na Vás dotaz. Pracuji na zásobování a stává se, že nám dodavatel pošle pozdě fakturu nebo se ta faktura někde zatoulá (třeba jde rovnou se zbožím na stavbu - jsme stavební firma. Když tuto pozdě došlou fakturu donesu naší účetní, tak nadává a říká, že bude muset podat opravné nebo dodatečné přiznání a že jakmile jej podá, tak nám FÚ vyměří nějakou pokutu. Mně se to moc nezdá. Je to pravda?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2016 22:14

      Sonka (neregistrovaný) 62.209.197.---

      Re: Sankce za dodatečné nebo opravné k D
      Dobrý den, na uplatnění DPH u přijatých faktur máte 3 roky, ale do nákladů pouze v daném roce, nebo pomocí dohadů. Takže fakturu zadáte třeba v průběhu roku a pro účely kontrolního hlášení v jiném měsíci zapíšete datum uznatelného zdanitelného plnění. Pokud se opravdu jedná o fakturu přijatou od dodavatel, tak paní účetní nemá pravdu. Samozřejmě je dobré je odevzdávat včas.

    • 11. 10. 2016 9:08

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: Sankce za dodatečné nebo opravné k D
      Jedná se o stavební firmu, nevíme, zda některé z těch faktur nejsou v režimu přenesení daně....

    • 11. 10. 2016 10:03

      .

      Re: Sankce za dodatečné Přiznání DPH_KH
      >>>>Dobrý den,
      >>>>
      >>>>prosím Vás, mám na Vás dotaz. Pracuji na zásobování a
      >>>>
      >>>>stává se, že nám dodavatel pošle pozdě fakturu nebo
      >>>>se
      >>>>ta faktura někde zatoulá (třeba jde rovnou se zbožím
      >>>>na stavbu - jsme stavební firma. Když tuto pozdě
      >>>>došlou
      >>>>fakturu donesu naší účetní, tak nadává a říká, že
      >>>>bude
      >>>>muset podat opravné nebo dodatečné přiznání a že
      >>>>jakmile jej podá, tak nám FÚ vyměří nějakou pokutu.
      >>>>Mně se
      >>>>to moc nezdá. Je to pravda?
      >>>>

      >Jedná se o stavební firmu, nevíme, zda některé z těch
      >faktur nejsou v režimu přenesení daně....


      Sankce za podání opravného přiznání v Daňovém řádu stanovené nejsou. Sankce za podání dodatečného přiznání jsou stanovené v § 250 v návaznosti na § 141 Daňového řádu.

      Pokud by se jednalo o faktury v režimu přenesení daně a paní účetní by pozdě evidované faktury účtovala do již ukončeného období a podávala by následná Kontrolní hlášení, tak tam jsou stanoveny termíny pro podání. Následné Kontrolní hlášení je povinnost podat do 5 pracovních dnů ode dne zjištění nesprávných nebo neúplných údajů.

      Když tak čtu příspěvky se zkušenostmi ostatních zde na foru, tak by mohl problém být v tom, že stálé podávání dodatečných Přiznání k DPH a stálé podávání následných Kontrolních hlášení by mohlo u správce daně vyvolat domněnku, že vedení evidence pro potřeby DPH či vedení účetnictví dané společnosti není tak úplně v pořádku. Důsledky ať si každý domyslí sám.

      OT.
      Mně jako externí účetní by stálé podávání následných Kontrolních hlášení vůbec nevadilo, protože mám u klientů smluvně ošetřeno, že každé podání následného Kontrolního hlášení, které bude zpracováno a podáno v důsledku pozdě předaných dokladů, bude fakturováno klientovi částkou ve výši 500,-Kč / jedno následné podání :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).