Hlavní navigace

Smlouva o příležitostné drobné výpomoci

• (neregistrovaný) 109.81.209.---

10. 10. 2016 10:05

Jsem nájemcem bytu.
    Potřebuji provést generální úklid bytu. Dále přípravy pro podnájem - lakování skříněk, vymalování komory, obroušení několika trubek, rovnání nábytku, stěhování drobných věcí, zařizování pokoje, přesazování kytek, atd. Jsem zaměstnaná na HPP. Nejsem OSVČ ani nemám ŽL. Nabízí se mi možnost zajistit práce od brigádníka - studenta VŠ, který není OSVČ ani nemá ŽL. Studuje denní studium VŠCHT v Praze. O tyto práce nemá žádný z řemeslníků zájem a jiný druh výpomoci není prostě k dispozici. Ani přátelé ani rodinní příslušníci. Ráda bych sepsala dohodu o výpomoci, kde bych uvedla svoje a brigádníkovy osobní údaje, druh práce, dobu provedení od - do a sjednanou odměnu. Jednalo by se o částku do 10.000,- Kč.
    Od prvotní konzultace s právníkem jsem zjistila, že by to mělo být možné. Mělo by to být v souladu s Občanským zákoníkem, který by tyto výpomoci měl upravovat. Pravděpodobně to nebude zahrnovat Zákoník práce.
    Na Úřadu práce mi zatím poradili s touto právní orientací, ale ještě je potřeba zjistit danění. DPČ ani DPP bych neuzavírala. Předpokládaná odměna se může pohybovat od 500,- Kč do 1000,- Kč měsíčně (maximálně některý měsíc 1500,- Kč). Jednou až dvakrát týdně po třech hodinách práce v bytě.

Je potřeba tak drobný příjem smluvně upravit a danit? Nemůžeme se domluvit ústní dohodou? Mám si případně zavolat na ČSSZ nebo FÚ o informace? Na jakou jinou instituci bych se mohla obrátit?

Prosím o informace a děkuji předem.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2016 10:52

.

Re: Smlouva o příležitostné drobné výpom
      >Jsem nájemcem bytu.
      >Potřebuji provést generální úklid bytu. Dále přípravy
      >pro podnájem - lakování skříněk, vymalování komory,
      >obroušení několika trubek, rovnání nábytku, stěhování
      >drobných věcí, zařizování pokoje, přesazování kytek,
      >atd. Jsem zaměstnaná na HPP. Nejsem OSVČ ani nemám ŽL.
      >Nabízí se mi možnost zajistit práce od brigádníka -
      >studenta VŠ, který není OSVČ ani nemá ŽL.
      Předpokládaná odměna se může
      >pohybovat od 500,- Kč do 1000,- Kč měsíčně (maximálně některý
      >měsíc 1500,- Kč). Jednou až dvakrát týdně po třech
      >hodinách práce v bytě.
      >
      >Je potřeba tak drobný příjem smluvně upravit a danit?
      >Nemůžeme se domluvit ústní dohodou? Mám si případně
      >zavolat na ČSSZ nebo FÚ o informace? Na jakou jinou
      >instituci bych se mohla obrátit?
      >
      >Prosím o informace a děkuji předem.

Jednorázová příležitostná činnost by mohla být např. uvedený generální úklid bytu. Ale pokud bude pro Vás pracovat průběžně třeba dva měsíce, jak to na JEDNORÁZOVOU činnost již nevidím.

Jednorázová činnost - není potřeba mít živnostenské oprávnění, není potřeba mít registraci jako OSVČ na zdravotní pojišťovně, na správě sociálního zabezpečení, na Finančním úřadu. Co se daní týká, tak ZDP § 10 odst. 1) písmeno a) + § 10 odst. 3) písmeno a)

Pokud by se ale jednalo o soustavnou činnost provozovanou samostatně, tak už by se mohlo jednat o živnost.
      Zákon č. 455/1991 Sb. § 2

• 11. 10. 2016 4:30

Akras (neregistrovaný) 193.179.30.---

Re: Smlouva o příležitostné drobné výpom
      Souhlas s tečkou - jednorázová činnost = příležitostná na straně příjemce úhrady do výše 30tis za rok je příjem z takovýchto jednorázových(příležitostných) činností osvobozen.
      Vámi popisované práce nejsou již příležitostným příjmem (v průběhu roku se opakují), ale vykazují znaky pracovněprávního vztahu, tedy Vy v pozici zaměstnavatele student v pozici zaměstnance se všemi z toho vyplývajícími povinnostmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).