Hlavní navigace

OT:Autobazar-zprostř.prodeje Odpověd FS1

 • (neregistrovaný) 80.90.140.---

  12. 10. 2016 14:38

  Dotaz: Dobrý den, dosud jsem nikde nedostala odpověď na otázku: Autobazar má sepsány smlouvy o zprostředkování prodeje vozů podle NOZ §2445 - jak s běžnými občany, tak podnikatelskými subjekty (OSVČ, s.r.o.). NE komisionářskou (dle §2455 NOZ) ale zprostředkovatelskou smlouvu!!! Za prodávajícího zinkasuje peníze od kupujícího a následně je prodávajícímu vyplatí, přičemž poníží částku o smluvní provizi. Jak to bude s EET??? Naší tržbou je pouze provize za zprostředkování prodeje.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 10. 2016 14:40

   Lenka68 (neregistrovaný) 80.90.140.---

   OT:Autobazar-zprostř.prodeje Odpověd FS2
   Odpověď z FS:
   Obecně platí, že jedná-li poplatník svým jménem na účet jiného poplatníka (nepřímé zastoupení dle § 8 zákona o evidenci tržeb), je povinen evidovat tržbu ten, kdo jedná svým jménem na účet jiného.
   V případě provozování autobazaru na základě smlouvy o zprostředkování budete postupovat dle § 8 (nepřímé zastoupení) zákona o evidenci tržeb, tzn. jednáte svým jménem na účet jiného poplatníka a máte jako zprostředkovatel povinnost tržbu evidovat. Věcným záměrem je, aby uvedenou tržbu evidoval zprostředkovatel, resp. komisionář, v případě že je uzavřena komisionářská smlouva.
   Autobazar jako prodejce prodává za majitele vozidlo a přijímá od zákazníka platbu. Pokud je platba provedena v hotovosti, kartou nebo jiným obdobným způsobem dle § 5 zákona o evidenci tržeb podléhá transakce evidenci tržeb a prodejci vznikne povinnost tržbu zaevidovat. Evidenci tržeb podléhá přijaté plnění i v případě, že bude celá přijatá částka zcela předána majiteli vozidla a nebude obsahovat marži (provizi).
   V datové zprávě o evidované tržbě uvedete svoje DIČ, DIČ vlastníka vozidla zůstane nevyplněno. Dále v datové zprávě uvedete svoji provozovnu, ve které byla tržba uskutečněná a k podpisu datové zprávy použijete váš certifikát. Evidované tržby tak budou evidovány pouze u zastupujícího poplatníka, který musí být schopen správci daně prokázat, jaká část z takto přijatých tržeb plyne jemu.
   Při posouzení Vámi předloženého emailového dotazu vycházel Finanční úřad pro Jihomoravský kraj výhradně z údajů uvedených ve Vašem dotazu, a to bez dalších konkrétních informací a souvislostí, které se k předmětné situaci vztahují. Upozorňujeme, že Finanční úřad pro Jihomoravský kraj neposkytuje závazný výklad a aplikaci právních předpisů. K tomuto je v individuálních případech oprávněný místně a věcně příslušný soud. Poskytnuté informace nenahrazují závazný právní výklad, závazné posouzení o určení evidované tržby či rozhodnutí v soudním řízení.

  • 12. 10. 2016 14:43

   Lenka68 (neregistrovaný) 80.90.140.---

   Re: OT:Autobazar-zprostř.prodeje Odpověd
   Takže tak:
   1)
   Budu mít na bazaru kontrolu každý rok, protože budu vykazovat tržby, které se však v daňovém přiznání vůbec neobjeví (proháním pokladnou přes 325xxx)

   2)
   Protože zprostředkováváme prodej i obyčejným, nepodnikajícím občanům, budeme evidovat i to, co není příjmem z podnikatelské činnosti a EET nepodléhá

   Není to skvělé? Je to skvělé!!!!

  • 12. 10. 2016 17:31

   Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

   ZET: Autobazar-zprostř.prodeje Odpověd
   Lenko,

   jsem rád, že Vás ZET naplňuje štěstím A to ani nezačala jeho aplikace v praxi!

   Hezký den!

   P.S:

   a děkuji za stanovisko, člověk se pořád učí.

  • 12. 10. 2016 17:43

   Lenka 68 (neregistrovaný) 80.90.133.---

   Re: ZET: Autobazar-zprostř.prodeje Odpov
   Copak já?! Já se z toho štěstí asi budu muset jít léčit, ale big bratr už se nemůže dočkat, až bude ty miliardy házet vidlema do dalšího hnízda za bezbřehého obdivu milovníků koblih.

   Doufám, že se o zajímavá stanoviska FS budou dělit i ostatní. To je počteníčko ☺

  • 12. 10. 2016 21:31

   láďa (neregistrovaný) 46.252.233.---

   Re: ZET: Autobazar-zprostř.prodeje Odpov
   Jako vždy odpověď od FS ve stylu "Příručí co za nic neručí."

  • 14. 10. 2016 5:13

   Akras (neregistrovaný) 193.179.30.---

   Re: ZET: Autobazar-zprostř.prodeje Odpov
   ano vystihla jste to skvělé, lepší zítřky se blíží doslova mílovými kroky :-( také děkuji za zveřejnění, za každou takto zveřejněnou odpověď jsem moc ráda, tedy pokud se dá z odpovědi vyčíst vlastní odpověď a není to jen snůška slov bez odpovědi :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).