Hlavní navigace

Sleva na děti lze nějak řešit?

• (neregistrovaný) 88.101.156.---

13. 10. 2016 9:05

Dobrý den,
    poprosila bych o radu v následujícím případě. Zaměstnanec do dnes uplatňuje slevu na děti. V průběhu roku se rozvedl, děti byly svěřeny do péče manželky. Zaměstnavatele neiformoval, vesele dále uplatňuji slevu na děti. Zpětně opravit nemůžu, při ročním zúčtování to můžu napravit u zaměstnance to je v pořádku, doplatí daně. Možná by bylo lepší, aby si udělal daňové přiznání? Nyní se mi jedná o to, oslovila mě jeho bývalá manželka. Informace jí poskytovat nemůžu, můžu od ní příjmout rozsudek o svěření do péče a ukončit slevu na děti na základě toho? Bude si poté bývalá manželka při daňovém přiznání uplatnit slevu na děti? Další problém je insolvence? Zaměstnanec uplatňuje nezabavitelnou částku na děti i na manželku? Informavali by jste insolvenčního správce? Děkuji moc za rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2016 16:35

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: sleva na děti lze nějak řešit?
      Na základě sdělení bývalé manželky byste mu neměla ukončit poskytování zvýhodnění. To byste měla udělat na základě sdělení jeho. Já bych mu to řekla, že pokud on Vám oficiálně nedá na vědomí, že už nemá nárok na zvýhodnění na děti ( a od kdy), oznámí to jeho bývalá manželka na FÚ. Jinak RZD neslouží k opravám, pokud on Vám oznámí, že od tehdy a tehdy nemá nárok na zvýh. na děti, tak mu to musíte srazit hned.
      Jeho bývalá manželka má nárok na zvýhodnění od té doby, co on s dětmi přestal žít ve společné domácnosti a děti žily pouze s ní (tzn. od rozvodu, možná že i dříve). Ona si je pak může uplatnit v RZD nebo v přiznání zpětně.
      Co se týká nezabavitelné částky, tak pokud v insolvenčním usnesení není psáno něco jiného a není tam dluh výživného, tak mu můžete uplatňovat nezabavitelnou částku na ty děti, na které má platit výživné. Nezabavitelnou částku na bývalou manželku už ne, pokud nemá soudem přikázáno platit výživné i jí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).