Hlavní navigace

Práce přesčas prodejna

 • (neregistrovaný) 91.231.30.---

  13. 10. 2016 19:02

  Dobrý den.

  Prosím o informaci v následujícím případě. Stěhovali jsme v měsíci září prodejnu na nové místo. Personál pracoval přesčas . Jako příklad uvedu že v jednom týdnu to vypadalo následovně


  PO 12 hod

  ÚT 0 hod

  ST 15 hod

  ČT 6 Hod

  PÁ 0 hod

  So 12 hod

  Ne 12 hod

  Jedná se o mimořádnou situaci, jindy přesčasy nemají. Konkrétně mi vychází u 1 kolgyně přesčas 18 hod, u druhé 16,5 hod přesčasu, u třetí 4 hod přesčasu a u vedoucí dokonce 61 hod. Můžu jim to takto proplatit. Vím že za týden by přesčas neměl překročit 8 hodin. Díky moc za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 10. 2016 19:25

   VH

   Re: Práce přesčas prodejna
   Limit 8 hodin práce přesčas týdně se týká práce přesčas, kterou je zaměstnavatel oprávněn zaměstnanci nařídit, zaměstnanec může nad tento limit s další prací přesčas souhlasit, tento souhlas může udělit i konkludentně. Co musíte sledovat, je dodržení nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami a v týdnu, přičemž práce přesčas je jedním z důvodů, které umožňují zkrátit nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami zaměstnanci staršímu 18 let na 8 hodin - v takovém případě musí být následující odpočinek prodloužen o to, oč byl ten předešlý zkrácen. Tím, že zaměstnanci konali práci přesčas spočívající ve stěhování i ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, předpokládám, že souhlas s touto prací udělili, protože se nejedná o práce, které by zaměstnavatel mohl na tento odpočinek nařídit. Dále musíte sledovat, zda bude dodržen celkový rozsah práce přesčas - v průměru 8 hodin týdně v rámci vámi stanoveného vyrovnávacího období (26, resp. 52 týdnů po sobě jdoucích). Pokud byla práce přesčas vykonána, zaplatit ji musíte, ale zkontrolujte si uvedené souvislosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).