Hlavní navigace

Prodej darované nemovitosti

  • (neregistrovaný) 176.62.237.---

    14. 10. 2016 9:53

    Dobrý den,
    prodávám dům darovaný před 3 roky za 3600tis. Budu platit 4% realitce,4% daň z převodu a protože vlastním jen 2 roky i daň z příjmu 15%.
    Nevím ale, co všechno lze použít jako náklad, kterým se může snížit prodejní cena. Samozřejmě mi jde o to abych platila co nejnižší daň z příjmu za prodej této nemovitosti.
    Lze zahrnout do nákladů i znalecký odhad darované nemovitosti?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 10. 2016 12:08

      .

      Re: Prodej darované nemovitosti
      Ano, plus další výdaje, které jste vynaložili na prodej. Kolky, výdaje na služby realitního makléře, výdaje na home staging, zaplacená daň z nabytí nemovitých věcí zaplacená poplatníkem, ..
      A nezapomenout na cenu, za kterou byla nemovitost darována (nutný znalecký posudek).


      ZDP § 10

      4) Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení. ...

      5) U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li o věc nabytou bezúplatně, cena určená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku1a) ke dni nabytí. ... U příjmů z prodeje věci je výdajem daň z nabytí nemovitých věcí zaplacená poplatníkem, a to i v případě zaplacení ručitelem. ....
      http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

      Přeji hezké páteční odpoledne

    • 14. 10. 2016 12:15

      ankal (neregistrovaný) 176.62.237.---

      Re: Prodej darované nemovitosti
      Chápu dobře, že z prodejní ceny odečtu mimo jiné i cenu darované nemovitosti dle znaleckého posudku?

    • 14. 10. 2016 12:51

      ankal (neregistrovaný) 176.62.237.---

      Děkuji a přeji hezký víkend.
      >>>Dobrý den,
      >>>prodávám dům darovaný před 3 roky za 3600tis. Budu
      >>>platit 4% realitce,4% daň z převodu a protože
      >>>vlastním
      >>>jen 2 roky i daň z příjmu 15%.
      >>>Nevím ale, co všechno lze použít jako náklad, kterým
      >>>se může snížit prodejní cena. Samozřejmě mi jde o
      >>>to
      >>>abych platila co nejnižší daň z příjmu za prodej této
      >>>nemovitosti.
      >>>Lze zahrnout do nákladů i znalecký odhad darované
      >>>nemovitosti?
      >>
      >>Ano, plus další výdaje, které jste vynaložili na
      >>prodej. Kolky, výdaje na služby realitního makléře,
      >>výdaje
      >>na home staging, zaplacená daň z nabytí nemovitých
      >>věcí zaplacená poplatníkem, ..
      >>A nezapomenout na cenu, za kterou byla nemovitost
      >>darována (nutný znalecký posudek).
      >>
      >>
      >>ZDP § 10
      >>
      >>4) Základem daně (dílčím základem daně) je příjem
      >>snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho
      >>dosažení.
      >>...
      >>
      >>5) U příjmů podle odstavce 1 písm. b) je výdajem
      >>cena,
      >>za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl, a jde-li
      >>o
      >>věc nabytou bezúplatně, cena určená podle zvláštního
      >>právního předpisu o oceňování majetku1a) ke dni
      >>nabytí.
      >>... U příjmů z prodeje věci je výdajem daň z nabytí
      >>nemovitých věcí zaplacená poplatníkem, a to i v
      >>případě
      >>zaplacení ručitelem. ....
      >>http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586
      >>
      >>Přeji hezké páteční odpoledne
      >Chápu dobře, že z prodejní ceny odečtu mimo jiné i
      >cenu darované nemovitosti dle znaleckého posudku?

    • 14. 10. 2016 13:07

      .

      Re: Prodej darované nemovitosti
      Ano, přesně tak.
      Přiznání k dani z příjmu FO se podat musí, ale může se stát, že po uvedení příjmu z prodeje domu a k němu všech relevantních výdajů toho již moc ke zdanění dle § 10 ZDP nezbyde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).