Hlavní navigace

Prac.poměr a nucený odchod do důchodu

• (neregistrovaný) 80.188.126.---

14. 10. 2016 16:14

Dobrý den, v srpnu r.2017 mně vznikne nárok na důchod a zaměstnavatel (ekon.náměstek) mně řekl, že by se chtěl se mnou dohodnout, abych k tomuto datu, popř.max.do konce r.2017 ukončil svůj PP, aby mohl na mé místo přijmout a zaučit nového mladého pracovníka.
    Já v tomto termínu odejít do důchodu nechci a rozhodnu se později dle svého vlastního uvážení - na to mám právo.On mně dal na rozmyšlenou 14 dnů a pokud se prý s ním dle jeho požadavků nedohodnu, bude prý muset, ač nerad, použít jiné prostředky k dosažení mého odchodu. (Zrušení místa a odstupné to ale asi nebude.)
    Jaké prostředky by, prosím, mohl použít, na co si já mám dát pozor?
    Nejsem moc pohotový a v ústním jednání jsem spíše nevýrazný.
    Proto bych potřeboval p o r a d i t, co mám zaměstnavateli po 14 dnech na svou obranu říci a jak bych se měl k tomuto jeho naléhání celkově postavit? Nebo mohu takový požadavek zaměstnavatele odmítnou a na další jednání vůbec nejít? Prosím Vás o ochotu a trpělivost - poraďte mi někdo. Velice děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 10. 2016 0:34

Kara (neregistrovaný) 79.127.229.---

Re: Prac.poměr a nucený odchod do důchod
      No co by tak mohl použít? Nebude Vás tam chtít, bude Vám práci znepříjemňovat, Vy budete dělat chyby, dostanete napomenutí, pak výpověď bez odstupného a bude. Nechcete se radši dohodnout, že jste ochoten příští rok poměr ukončit za určitou finanční kompenzaci?

• 15. 10. 2016 11:03

katka2 (neregistrovaný) 2a00:1028:838a:----:----:----:----:----

Co říct na svojí obranu? Že jste lepší (= pro firmu užitečnější) než nějakej novej mladej. Ovšem na tohle by slyšel možná tak majitel firmy. Těžko říct, co použít na ekonomického náměstka. Oni tihle manažéři mají občas dost divné představy o prosperitě firmy. Pokud je jeho cílem vyházet staré, nabrat nové, všechno překopat, tak s tím prostě nic nenaděláte.

• 15. 10. 2016 19:32

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

Pokud bych byla přesvědčená o tom, že svoji práci vykonávám kvalitně, včas, nejsou se mnou žádné problémy a i ve svém věku tuto práci zvládám bez problémů, a po vyjádření tohoto člověka bych stejně nabyl dojmu, že i když souhlasit s odchodem nebudu, tak mě donutí odejít jiným způsobem, vyzbrojila bych se na tuto schůzku diktafonem, nebo alespoň průběh rozhovoru zaznamenala na telefon.
      Vím, že se to tady možná nebude někomu líbit, ale neznám jiný způsob, jak se proti případné diskriminaci bránit.
      Ale opravdu záleží na okolnostech a na tom, jestli se chcete nějak bránit.

• 16. 10. 2016 11:05

A čeho podle vás tím diktafonem dosáhne? Rozhodně ne toho, že tam bude dál v klidu pracovat. Možná si tím vydře nějaké "odstupné".

• 16. 10. 2016 18:58

Bylo by možná zdokumentováno, že chce, aby pán skončil, aby mohl na jeho místo přijmout a zaučit nového mladého pracovníka, jak mu už bylo řečeno.
      Přiznání starobního důchodu přece není důvodem k ukončení PP. Vždyť jsem psala že záleží na tazateli, jak se k tomu chce postavit a jak se míní bránit. Myslíte si, že když vyklidí pole a přistoupí na dohodu o skončení tak jak si to přeje zaměstnavatel, že je to v pořádku?
      A když na dohodu nepřistoupí, že tam bude pracovat v klidu? A v nejhorším případě se vám zdá málo alespoň to odstupné? Pro vás to možná je nevýznamné a raději byste vše rovnou vzdala.

• 16. 10. 2016 20:03

Já bych prostě nechtěla pracovat někde, kde mě nechtějí, ale trpí mě, protože mám kompromitující nahrávku.
      Taky se mi nezdá v pořádku, že zaměstnavatel nemůže zaměstnávat toho, koho chce, ale toho, koho kdysi vzal na dobu neurčitou.

• 16. 10. 2016 20:10

dann (neregistrovaný) 94.113.170.---

Souhlasím s Katkou2. Proto je určen důchodový věk, potom by si měl zaměstnavatel sám určit, zda uvedeného pracovníka chce dále zaměstnávat nebo ne. Protože pak by přece nebyl důvod pobírat důchod, když je člověk schopen nadále plně vykonávat svou práci. Mám do důchodu pár let, ale přesto se domnívám, že důchodci pracovat - ano, pokud chtějí a pokud o ně má zaměstnavatel zájem. Dobré mi ale nepřijde, že i po nároku na důchod prostě zůstane zaměstnavateli "na krku" , protože většinou má platný lékařský posudek a zaměstnavatel nemá žádnou možnost s ním pracovní poměr ukončit. A výplata odstupného? Ta by přece měla být jen jako kompenzace ztráty zaměstnání ! Jestliže má někdo nárok na důchod a pobírá ho - proč by se mu ukončení PP ještě mělo kompenzovat ? Spravedlivější mi přijde situace, která byla dle zákona před pár lety, kdy důchodce mohl pracovat pouze na dobu určitou, pak buď skončil nebo mu zaměstnavatel prodloužil smlouvu.

• 17. 10. 2016 9:47

Ještě by bylo možné do zdokonalit.
      Důchodce pobírá důchod- zaměstnavatel by měl mít možnost ukončit PP hned, bez udání důvodu a bez nároku na odstupné (má přeci příjem z důchodu) a není tedy nutné, aby zůstával zaměstnavateli "na krku".
      Nemocný zaměstnance totéž - ukončit bez důvodu a bez odstupného (má příjem z nemocenských dávek).
      Zaměstnanec na MD a RD - ukončit taktéž (má také jiný příjem-PPM a RP).
      Ostatní zaměstnanci- ihned a bez odstupného pokud mají jiné příjmy (jiný zaměstnavatel nebo např. příjmy z pronájmu, dost financí na účtech a pod.)
      A když bude zaměstnavatel mít zájem, může každého z nich v budoucnu případně zaměstnat znovu.

• 17. 10. 2016 10:23

Ono by stačilo, kdyby ZP pohlížel na obě strany jako na svéprávné a rovnocenné partnery.

• 17. 10. 2016 10:28

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Tak přijde mi, že mícháte dohromady hrušky a jablka. S předchozími příspěvky souhlasím v tom, že není dobré, když po vzniku nároku na důchod je zaměstnanec ve stejném postavení jako ostatní zaměstnanci. Souhlasím s tím, že věková hranice pro odchod do důchodu je proto, že schopnost konat práci se opravdu snižuje. A tady mi taky přijde dost nespravedlivé, že zaměstnavatel se sám nemůže rozhodnout, zda zaměstnance ještě chce na tomto místě zaměstnávat. Znám to i z praxe. Zaměstnanec okamžikem , kdy dosáhl důchodového věku, stále pracuje na stejném místě, ale každou chvíli má nějaký problém, výmluvu, proč tohle nebo tohle nemůže dělat. A jeho nadřízený přeorganizovává práci a přiděluje jiným s tím, že přece v jeho věku tohle a tohle nemůže dělat, že mají být solidární. Proč ? Zaměstnání není charita a každý si má vykonávat svou práci. A zaměstnavatel nemá žádnou možnost jakkoliv zasáhnout. Proto další příklady, které uvádíte , ty jsou nesmyslné, ale změnu PP na dobu určitou u důchodce, jak opravdu kdysi bylo - to mi přijde fér pro obě strany. Ty schopné si zaměstnavatel určitě ponechá, byl by sám proti sobě, kdyby je vyměnil za mladé. Pokud už nestíhají , měli by si najít (pokud chtějí pracovat) něco lehčího nebo na kratší dobu.
      Ale toť můj názor, který se vám určitě nebude líbit, jen jsem ráda, že jej nemám úplně sama. A jen na doplnění v době, kdy mohl důchodce pracovat jen na dobu určitou u nás 2/3 takto pracovaly ještě minimálně 1 rok k plné spokojenosti obou stran. Necítili se ukřivděni ani jeden, ani zaměstnanec, že ho někdo vyhazuje, ani zaměstnavatel, že tam má někoho, koho nechce a nemůže se ho nijak legálně "zbavit". A myslím, že tam nejde jen o to, že důchodce je zabezpečen jiným příjmem, spíše o to, že zaměstnavateli je zase něco vnucováno.

• 17. 10. 2016 11:29

Ale all, proč si myslíte, že se mi něco nebude líbit?
      Vždyť se ve značné míře shodujeme. Zaměstnavatel přece může se zaměstnancem, který na svoji práci nestačí, ukončit PP. A to bez ohledu na to, jestli je a nebo není důchodce.
      Vždyť kvalitní nebo nekvalitní zaměstnanec může být jak mladý tak důchodce. Mě se jenom nelíbí to nálepkování. Posuzovat zaměstnance by se mělo právě podle odvedené práce a ne podle věku a nebo toho jestli už má příjem z důchodu (to vzhledem např. k nároku na odstupné). Myslím si, naštěstí, že se už ve společnosti pomalu začíná měnit názor na starší lidi v tom smyslu, že zabírají místa mladým a patří do starého železa. Nakonec jednou se k tomu období při troše štěstí dopracujeme všichni.

• 17. 10. 2016 11:53

Také si myslím, že se v celkovém pohledu shodneme. Já ale za uplynulé 2 roky mám spoustu zkušeností právě s tím, jak je opravdu velmi obtížné se rozloučit se zaměstnancem, který na svoji práci nestačí nebo spíše nechce stačit. Není to tak jednoduché. A šlo o mladé i starší. Navíc s tím zaměstnavatel ztrácí spoustu času, a to i vzhledem k tomu, že kdykoliv se někomu něco vytklo s tím, že by mohla následovat výpověď - rapidně se zvýšil počet anonymů na naše nadřízené. Takže po několika zkušenostech raději vedoucí rezignovali a práci právě rozdělují mezi ostatní, kterým se to také nelíbí a je to takový začarovaný kruh. Ale to už jsem trochu mimo toho původního problému. Hezký den

• 17. 10. 2016 13:52

jindra2 (neregistrovaný) 80.188.126.---

Vážená paní,
      váš názor se mně naopak docela líbí. Já bych také souhlasil, aby to s odchodem do důchodu bylo jako dříve - na dobu určitou 1 rok atd. Bylo by to spravedlivé a každý by měl stejné možnosti. Na to bych velmi rád přistoupil. Avšak nelíbí se mi, proč by měl být podle dnešních platných zákonů zaměstnanec zaměstnavatelem nucen či dokonce šikanován a znepříjemňována mu jeho dosavadní práce, aby se rozhodl pro něco, k čemu není povinen se zavazovat.
      Já pracuji ve státní organizaci řízené krajem jako účetní a skladový referent. Nedělám žádnou fyzicky náročnou práci, vykonávám ji přes 2 a půl roku pečlivě, poctivě a svědomitě bez nějakých prokazatelných (kromě "drbů" a pomluv-jako je tomu všude jinde) problémů a výtek. Práce mě baví a nedělám ji pouze pro peníze (asi nejsem normální,ale je tomu vskutku tak), ale i pro svůj duševní a fyzický rozvoj. Zřekl bych se dalšího zvyšování platu, ale chtěl bych klidně, poctivě a nerušeně pracovat. Takže nepokládám za důvod, proč bych měl jenom proto, že jsem starší a vznikne mi na něco nárok (důchod), se své práce dobrovolně vzdát a dát výpověď.
      Navíc: Pan ekon.náměstek je pouze o 1 měsíc mladší než já a nikdo jej do odchodu ze zaměstnání (takovým způsobem jako on se chová ke mně) nenutí. Není to divné??? Tady snad nejde o funkci, ZP platí pro všechny zaměstnance stejně a každý je nahraditelný.
      Všem Vám moc děkuji za velmi pro mě cenné rady a náměty k řešení mé situace, za čas ochotu a trpělivost. Těším se ještě na další příspěvky.

• 17. 10. 2016 14:41

Dobrý den,
      napsal jste to velmi hezky. Pravda je, že by se mělo vždy postupovat případ od případu. Ale ... dělám tuhle práci už opravdu hodně let a bohužel praktiky vašeho náměstka velmi dobře znám. Často vůbec nejde o to, že odvádíte dobrou práci, prostě hledá se místečko pro kamaráda. A vůbec nezáleží na tom, že kvalita jeho práce nebude ani poloviční té vaší. Však , z objektivních důvodů, se potom přijme ještě někdo další. Způsob jak to dělá s vámi je opravdu hodně hnusný, prostě vám to chce znechutit a docílit toho, že ještě budete rád, že odejdete. Nevím, jak moc máte pevné nervy a budete snášet jeho výpady, ale já osobně bych také v takové práci již nechtěla být a tudíž bych se s ním chtěla domluvit a tučném odstupném s tím, že nebudu dělat problémy. Protože vaše zdraví je určitě důležitější, než vyhrát nad takovýmto náměstkem. Přeji vám, ať se rozhodnete co nejlépe pro vás a vaše zdraví. Hezký den

• 17. 10. 2016 16:34

jindra2 (neregistrovaný) 80.188.126.---

Paní All, děkuji.Píši své řádky upřímně; tak, jak to skutečně cítím a prožívám. A je to pro mě docela hrozné.Navíc náměstek je můj bývalý spolužák z VŠ, takže (bohužel pro mě) zná mé slabiny a pokud já se nebudu moci o nějaká konkrétní fakta či o někoho vstřícného, kdo by se mě zastal a pomohl mi situaci řešit, opřít, bude vědět jak mě vyždímat a posléze až se to j e m u hodí arogantně odkopnout. Paní All, moc Vám děkuji , také jste mně hezky odepsala. Můžete mně, prosím, na Vás dát e-mail? Děkuji.

• 16. 10. 2016 20:06

Kara (neregistrovaný) 79.127.229.---

To, že šéf chce, aby začátkem pobírání důchodu nebo ještě v témže roce, kdy začal pobírat důchod skončil a místo něho chce vzít mladého, to není nic trestuhodného. Co by mu byl ten diktafon platný? Vždyť tím by si ani to odstupné nevymohl, protože to náleží jen kdyby to jeho místo mělo být zrušeno, ale z té nahrávky by bylo zřejmé, že zrušeno být nemá. Já říkám, že držet se tam zuby nehty nemá smysl. Šéf se s ním chce domluvit, tak si myslím, že lepší bude, když se smíří s odchodem do důchodu (tím myslím ukončení poměru) a jen si dohodne kdy a za jakých podmínek (finančních) vyjde šéfovi vstříc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).