Hlavní navigace

Kancelář doma

  • (neregistrovaný) 188.120.195.---

    16. 10. 2016 0:14

    Dobrý den,
    podnikatel provozuje podnikání doma.
    Jak je to s pronájmem kanceláře? Může si jí nějak pronajmout sám od sebe nebo od manželky jako FO, která bydlí v domáctnosti? Jak se toto řeší? Jedná se o jednu malou místnost.

    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 10. 2016 6:43

      rkúk (neregistrovaný) 46.135.84.---

      Re: kancelář doma
      Dobrý den,
      pokud se jedná jen o sídlo firmy, ve které živnost neprovozuje, nedá se pronajmout ani nijak zohlednit výdaje s tím spojené.
      Pokud by tam chtěl přímo provozovat živnost, tj. činnost vykonávat a příjímat zákazníky - musí si tam nahlásit provozovnu - což obnáší mimo jiné i změnu zápisu v katastru - část prostor vyjmout pro podnikání, následně lze poměrnou částí uplatnit výdaje za pronájem - pronájem pak zdaní ale jako občan § 9 , poměrnou část výdajů za energie a vodu, část daně z nemovitých věcí, opravy, údržba atd.

      Hezkou neděli:).
      Renata

    • 16. 10. 2016 11:29

      .. (neregistrovaný) 77.240.103.---

      Re: kancelář doma
      Stále to ztroskotává na tom, že sám sobě si člověk místnost nemůže pronajmout.

    • 16. 10. 2016 15:07

      Kym (neregistrovaný) 188.120.195.---

      Re: kancelář doma
      Jedná se o kancelář, kde má počítač... za zákazníky jezdí do terénu. spotřebovává akorát el.proud. Asi tedy nemá význám provokovat FÚ takovou drobností. Jen jsem nechtěla udělat chybu. Moc děkuji a i Vám krásnou neděli!

      Markéta

    • 16. 10. 2016 11:41

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 94.113.138.---

      Re: kancelář doma
      Kym,

      pro daňové řešení v oblasti veřejného práva je potřeba znát i soukromé právo.

      Podle soukromého práva si nemůže vlastník pronajmout svou věc sám sobě. Stejně tak, pokud je věc v SJM, tak si ji nemůže pronajmout jeden z manželů, protože každému z manželů patří ze 100%. Jedinou variantou by bylo, pokud je věc ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů, tak ji může pronajmout druhému z manželů. Ale to není častý případ.

      Řeší se to uplatněním poměrné části nákladů na tuto místnost. Je to ale předmětem častých sporů s FÚ, nejedné se o velké částky a tak nedoporučuji zbytečně provokovat.

      Hezký den!

    • 16. 10. 2016 15:09

      Kym (neregistrovaný) 188.120.195.---

      Re: kancelář doma
      Děkuij za ujasnění! Máte pravdu ve finále je zbytečné provokovat FÚ, jen jsem nechtěla udělat nějakou chybu, proto jsem raději zjišťovala, jak se věci mají.

      Moc děkuji

      Přeji hezkou neděli!

      Markéta

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).