Hlavní navigace

Úrok z prodlení

  • (neregistrovaný) 90.182.132.---

    18. 10. 2016 10:47

    Dobrý den, vyfakturovali jsme firmě plnění, nezaplatila, mám vyfakturovat úrok z prodlení. Ve smlouvě není výše úroku stanovena, dle pokynů mám stanovit 2% ročně. Ve VOP nemáme úrok stanoven, pouze je tam uvedena věta, že se stanovení neřídí zákonem, ale při vystavení nesmí jeho výše být neadekvátní - něco v tom smyslu. Moje otázka zní - obstojí vyfakturování úroku ve výši 2% ročně před Fú, když je úrok ČNB cca 8,5%? Máte s tím někdo zkušenosti? Moc děkuji a pěkný den.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2016 14:05

      pája

      Re: úrok z prodlení
      >Dobrý den, vyfakturovali jsme firmě plnění,
      >nezaplatila, mám vyfakturovat úrok z prodlení. Ve smlouvě není
      >výše úroku stanovena, dle pokynů mám stanovit 2% ročně.

      úrok z prodlení řeší NOZ:
      V prodlení je podle ust. § 1968 nového občanského zákoníku dlužník, který svůj dluh řádně a včas neplní. Po dlužníkovi, který je v prodlení se splácením peněžitého dluhu, může věřitel, který řádně splnil své smluvní a zákonné povinnosti, požadovat ve smyslu ust. § 1970 nového občanského zákoníku zaplacení úroku z prodlení, ledaže dlužník není za prodlení odpovědný. Výši úroku z prodlení stanoví vláda nařízením; neujednají-li strany výši úroku z prodlení, považuje se za ujednanou výše takto stanovená.

      >Ve VOP nemáme úrok stanoven, pouze je tam uvedena
      >věta, že se stanovení neřídí zákonem, ale při vystavení
      >nesmí jeho výše být neadekvátní - něco v tom smyslu.
      >Moje otázka zní - obstojí vyfakturování úroku ve výši
      >2% ročně před Fú, když je úrok ČNB cca 8,5%? Máte s
      >tím někdo zkušenosti? Moc děkuji a pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).