Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce

• (neregistrovaný) 217.112.174.---

18. 10. 2016 14:14

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat,

Mám HPP, k tomu ŽL a ještě občas dělám na DPP.
    Momentálně dlouhodobě marodím a ještě nějakou chvíli budu,ale brzy mi končí smlouva na HPP a už vím, že mi ji neprodlouží.
    Když bych řekněme přerušil ŽL, ale občas pro někoho udělal něco na DPP, mé onemocnění mi to umožňuje, pozastavil bych si ŽL.

Zajímá mně jak budu uschopněn a neseženu hned práci, zda budu mít nárok aspoň na nějakou podporu, zajímá mně hlavně na ty DPP, zda to ovlivňuje a do jaké míry?

Děkuji za rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2016 16:26

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: Dohoda o provedení práce
      Jestliže skončíte pracovní poměr, ale jako OSVČ budete nadále, na ÚP Vás nezaregistrují. Pokud ukončíte SVČ ve stejný den jako skončí pracovní poměr, bude se Vám podpora vypočítávat na základě obou pojištění (pokud tedy na podporu budete mít nárok, tzn. mít pojištěných aspoň 12 měsíců v předchozích 2 letech).
      Když budete na ÚP, můžete si vydělat pouze do poloviny minimální mzdy hrubého (tzn. v současnosti max. 4950 měsíčně hrubého). A je jedno, zda ten výdělek bude na DPP, DPČ nebo v pracovním poměru (ovšem z DPP se neodvádí pojištění a když podepíšete daňové prohlášení, nebudete mít ani daň, takže si vyděláte co hrubého, to čistého). Po dobu, na kterou bude DPP uzavřena, Vám nebude náležet podpora. O tu dobu ale ale celková doba podpory nezkrátí, pouze se odsune. Takže jestliže budete mít DPP uzavřenou na celý měsíc, podpora za ten měsíc náležet nebude (i když výdělek bude jen max. 4950 Kč). Odsune se o měsíc, smlouvu mít nebudete. Jestliže budete mít DPP uzavřenou třeba na týden, bude Vám v tom měsíci náležet podpora za ty zbývající 3 týdny (a o ten týden bude doba pobírání podpory posunutá). ÚP vždycky musíte oznámit sjednání DPP (oznámit nejpozději v den, od kdy je sjednaná) a po skončení měsíce pak budete dokládat potvrzení od zaměstnavatele, jakého výdělku hrubého jste v tom měsíci dosáhl (nesmí přesáhnout 4950 Kč, jinak Vás z ÚP vyřadí).
      Na ÚP se ale můžete jít zaregistrovat až po uschopnění.
      Takže pokud máte neschopenku, postup by byl tento:
      Ve stejný den, jako skončí pracovní poměr, skončíte i jako OSVČ (nejsem si jistá, jestli stačí pozastavit, ale podle mě stačí, to si ještě zjistěte). Pokud i po skončení poměru budete dále marodit, tak Vám bude nemocenskou nadále sociálka platit (na své ZP nezapomeňte pak doložit, že jste pobíral nemocenskou i po skončení pracovního poměru, aby po Vás nechtěli zdravotní pojištění doplatit). Po uschopnění se půjdete zaregistrovat na ÚP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).