Hlavní navigace

Nemocenská

• (neregistrovaný) 213.226.223.---

20. 10. 2016 12:20

Dobrý den,pracuji na DPČ a v měsíci srpnu jsem nepracovala,protože nebyla pro mě práce(zdravotní poj.jsem si hradila sama)od 5.9.2016 jsem v pracovní neschopnosti,včera t.j.19.10.mi účetní oznámila,že mi nemocenskou nezaplatí a že to berou na sociálce,jako práce malého rozsahu.Účetní mě ani neodhlásila ze zdravotního pojištění a ani mě na to neupozornila.Chci se zeptat,zda mám nárok na nemocenskou a ještě ke všemu,jestli si budu muset zpětně uhradit zdravotní za měsíc září a říjen a co sociální?Děkuji za odpovědˇ.Miluše Jirásková

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 10. 2016 12:35

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Re: Nemocenská
      Jestliže je Vaše DPČ zaměstnáním malého rozsahu, pak se z výdělku 2500 a více SP odvádí, čili jste v tom měsíci důchodově a nemocensky pojištěna, při měsíčním výdělku do 2499 pojištěna nejste, protože z té částky se SP neodvádí. Pokud by nešlo o ZMR, tak by se odvádělo SP z každé koruny, takže pojištěna byste byla z jakékoli částky. Jestliže ale Vaše DPČ je ZMR a Vy jste si nevydělala ani 2500 Kč a jste nemocná, tak nemocenské dávky nenáleží a nenáleží tím pádem ani náhrada za nemoc od zaměstnavatele. Co se týká ZP, tak to je u DPČ tak, že při výdělku 2500 a více se ZP odvádí, při výdělku do 2499 se neodvádí (a to bez ohledu na to, jestli je ZMR nebo ne). Jestliže tedy Váš výdělek při DPČ byl v některém měsíci nižší než 2500 Kč, nejste v tom měsíci zdravotně pojištěna a pokud nemáte ještě někde jinde nějaký příjem s odvodem a ani nejste pojištěna státem (důchodce, osoba pobírající rodičovský příspěvek, osoba pečující o děti apod.), pak si za ten měsíc musíte zaplatit ZP jako samoplátce.
      Píšete, že Vám účetní neodhlásila ze zdravotního pojištění - ale jestliže jste v srpnu měla výdělek nižší než 2500 Kč (píšete, že jste neměla žádný), tak Vás ze ZP musela odhlásit už pro srpen (sama píšete, že jste si ZP platila sama). A pro září Vás ani na ZP nepřihlásila, jelikož jste za září nedosáhla výdělku aspoň 2500.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).