Hlavní navigace

Nemoc po podání výpovědi

  • (neregistrovaný) 178.22.114.---

    20. 10. 2016 12:53

    Dobrý den,

    Zaměstnanec podal 3.10. výpověď s 2 měsíční lhůtou tzn. k 31.12.2016. Následně 4.10. donesl potvrzení o pracovní neschopnosti. Znamená to, že když bude třeba do konce roku nemocný. Protáhne se i pracovní poměr,který by běžně skončil 31.12.2016 o 3 měsíce. Takže skončí někdy v březnu?

    Prosím o informaci a díky za spolupráci

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 10. 2016 12:56

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: Nemoc po podání výpovědi
      Ne, jestliže dal výpověď on, nic se neprodlužuje. Pracovní poměr skončí 31.12., ať už bude nemoc trvat nebo ne.

    • 24. 10. 2016 10:44

      v.e.n.d.y.

      Prosím, kde to najdu v zákonech?
      Paní Karo, nemohu najít oporu v zákoně a potřebovala bych toto tvrzení dokázat jednomu neomalenému kapitalistovi. Děkuji velice.

    • 24. 10. 2016 11:03

      .

      Re: Prosím, kde to najdu v zákonech?
      ZP
      § 51
      (1) Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou vyplývající z § 51a. Výpovědní doba smí být prodloužena jen smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem; tato smlouva musí být písemná.
      (2) Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, s výjimkami vyplývajícími z § 51a, § 53 odst. 2, § 54 písm. c) a § 63.
      ..

      Je to spíš obráceně, v ZP není nic o tom, že by se u výpovědi, kterou podával zaměstnanec, pracovní poměr prodlužoval.

      Ochranná doba dle § 53 odst. 2 ZP dopadá pouze na zaměstnance, kterým byla dána výpověď ze strany zaměstnavatele, nikoliv tedy na zaměstnance, kteří se sami rozhodli pracovní poměr výpovědí skončit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).