Hlavní navigace

Konec rodičovské, nemoc a další PPM

  • (neregistrovaný)

    20. 10. 2016 17:30

    Dobrý den, mám na Vás dotaz a budu moc ráda, pokud mi někdo osvětlíte vzniklé nesrovnalosti. Do 14.9. jsem byla na tříleté rodičovské dovolené, od 15.9. jsem nastoupila do pracovní neschopnosti z důvodu dalšího rizikového těhotenství, od konce prosince 2016/ledna 2017 bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. A teď k dotazu - jak se vypočítává moje náhrada za pracovní neschopnost a jak se bude vypočítávat PPM? Už dříve jsem se na to ptala a bylo mi řečeno, že vše zůstane stejné, že jsou to tzv. vyloučené doby. Počítala jsem s tím, že tedy vše zůstane stejné, že se žádným způsobem nic nezměnilo, ale dnes dorazila první nemocenská a je tam velký rozdíl. Před třemi lety denní vyměřovací základ pro nemoc 967 Kč (denní dávka 581 Kč) a nyní DVZ 720 Kč (denní dávka 432 Kč). Předem děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 10. 2016 7:09

      Líba (neregistrovaný)

      Re: Konec rodičovské, nemoc a další PPM
      Pro nemoc je rozhodné období kalendářní rok, kdy jste měla vyměřovací základ a aspoň 30 dnů v děliteli. Pro PPM do 4 let prvního dítěte se použije DVZ, který bude výhodnější.

    • 21. 10. 2016 7:57

      Hanka S. (neregistrovaný)

      Re: Konec rodičovské, nemoc a další PPM
      Děkuji za odpověď, ale stejně z toho nejsem moc moudrá. Jestli tomu chápu správně, tak PPM by měla zůstat stejná jako u prvního dítěte, 4 roky jí budou v září 2017 a na PPM nastupuji letos prosinec/leden. Nicméně nemocenské nerozumím vůbed... Proč se mi tak snížila, když jsem za celou dobu do práce nenastoupila a nepřerušila jsem koloběh nemoc, PPM, RP a nyní nemoc? Z čeho tedy byla vypočtena, když ne z toho, z čeho jí počítali minule? Děkuji.

    • 21. 10. 2016 8:34

      jasná. (neregistrovaný)

      Re: Konec rodičovské, nemoc a další PPM
      Minule ji zřejmě počítali ze skutečného vypočteného průměru a nyní museli stanovit pravděpodobný průměr. Jakým způsobem byl stanovený by vám dokázala vysvětlit pouze vaše mzdová účetní, protože postupu stanovení pravděpodobného průměru je více.

    • 21. 10. 2016 9:23

      katka2 (neregistrovaný)

      Re: Konec rodičovské, nemoc a další PPM
      PPM by měla
      >>zůstat
      >>stejná jako u prvního dítěte, 4 roky jí budou v září
      >>2017 a na PPM nastupuji letos prosinec/leden. Nicméně
      >>nemocenské nerozumím vůbed... Proč se mi tak snížila,
      >>když jsem za celou dobu do práce nenastoupila a
      >>nepřerušila jsem koloběh nemoc, PPM, RP a nyní nemoc?
      >>Z čeho
      >>tedy byla vypočtena, když ne z toho, z čeho jí
      >>počítali
      >>minule? Děkuji.
      >
      >Minule ji zřejmě počítali ze skutečného vypočteného
      >průměru a nyní museli stanovit pravděpodobný průměr.
      >Jakým způsobem byl stanovený by vám dokázala vysvětlit
      >pouze vaše mzdová účetní, protože postupu stanovení
      >pravděpodobného průměru je více.
      A pochopitelně ho stanovili co nejmenší to šlo.

    • 21. 10. 2016 11:24

      Líba (neregistrovaný)

      Re: Konec rodičovské, nemoc a další PPM
      Z pravděpodobného průměru je náhrada mzdy od zaměstnavatele. Nemocenská je z kalendářního roku, kdy buď čerpala dovolenou po MD nebo kdy na PPM nastupovala.

    • 21. 10. 2016 12:28

      Kara (neregistrovaný)

      Re: Konec rodičovské, nemoc a další PPM
      Přesně tak. Pro náhradu od zaměstnavatele (tj. v prvních 2 týdnech nemoci) použil zaměstnavatel pravděpodobný hodinový průměr, jaký, to si zjistěte ve mzdové účtárně. A navíc za první 3 prac. dny není nic, takže se Vám zdá náhrada malá.
      Nemocenské dávky od OSSZ budou vypočítány z výdělků v posledním kal. roce, ve kterém máte aspoň 30 pojištěných dnů, takže s největší pravděpodobností jak píše Líba, protože ve 12ti měsících, které předchází měsíci, ve kterém nemoc vznikla, nemáte jistě příjem žádný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).