Hlavní navigace

Vyplacení společníka s.r.o.

  • (neregistrovaný) 85.70.65.---

    28. 9. 2005 13:55

    Může být vyplacen společník (a zároveň i jednatel společnosti) pouze dohodnutou smluvní výší, nebo musí být provedena mezitimní závěrka a podle toho přesně určit výši vyplacení. Podíl bude převeden na druhého společníka, který bude vlastnit poté 100%. Jak správně zdanit a zaúčtovat tento vyplacený podíl a na druhé straně převedení podílu na druhého ze společníků?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 9. 2005 18:04

      Vlaďka (neregistrovaný) 212.20.71.---

      Re: Vyplacení společníka s.r.o.
      Pokud společník prodá podíl v s.r.o., tak cena může být smluvní, společník zdaňuje rozdíl mezi prodejní cenou podílu a nabývací cenou podílu.Po 5 letech od nabytí je osvobozeno od daně. Ve firmě se to nijak neprojeví, pouze pokud účtujete základní kapitál analyticky dle společníků.Sepisuje se smlouva o prodeji obchodního podílu.

    • 28. 9. 2005 20:04

      H. (neregistrovaný) 82.99.180.---

      Re: Vyplacení společníka s.r.o.
      Společník zdaňuje? Mám dojem, že vyplacený podíl zdaňuje společnost srážkovou daní 15%. Jaký je názor ostatních?

    • 28. 9. 2005 20:26

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Vyplacení společníka s.r.o.
      Jestli podíl společníka přechází na společnost, pak musí být mezitimní závěrka a vyplatíte společníka dle výsledku této mezitimní závěrky. Vypořádací podíl snížený o nabývací cenu podílu podléhá zdanění ve výši 15 %. Pokud společník svůj podíl prodává, pak je na něm, za kolik podíl prodá. Tento prodej podílu na společnosti je od daně z příjmů osvobozen, dojde-li k jeho prodeji po uplynutí více jak 5-ti let. Prodej podílu jde mimo účetnictví společnosti. Účtuje se pouze o změně společníka na základě výpisu z OR.

    • 28. 9. 2005 22:41

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Vyplacení společníka s.r.o.
      *** Jsou to dva odlišné způsoby, jak může společník ukončit svou účast ve společnosti a je třeba se rozhodnout v konkrétní situaci, kterou z nich zvolit. Společník svůj podíl může na někoho jiného převést (prodat) jen se souhlasem valné hromady. Pak je tahle transakce věcí prodívajícího a kupujícího - jen u osob spojených je třeba dát pozor na cenu. Druhou možností - a ta se stává v situaci, kdy společník chce zkrátka odejít, společnost ještě neví, co s podílem - pak ukončuje působení dohodou o ukončení účasti dle §149a ObchZ. a náleží mu vypořádací podíl. Podíl pak zůstává společnosti a ta se rozhodne, co s ním. Každá varianta má svá pravidla a různé zdanění. ***

    • 29. 9. 2005 11:07

      Anonymní (neregistrovaný) 82.99.180.---

      Re: Vyplacení společníka s.r.o.
      Takže se může společník rozhodnout, že chce prodat podíl za cenu vyšší než by bylo dle výsledku hospodaření a když to valná hromada schválí, vyplatí se mu kolik požaduje? (a v tomto případě zdaňuje sám?) Dík

    • 29. 9. 2005 11:32

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Vyplacení společníka s.r.o.
      *** Ano. Pokud společník svůj podíl převádí (prodává) na jinou osobu (dle §115), pak je cena smluvní, je záležitostí jen prodávajícího a kupujícího. A platí - jak bylo uvedeno v první odpovědi - po pěti letech je příjem osvobozen.***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).