Hlavní navigace

Překážka na straně zaměstnavatele §209

• (neregistrovaný) 78.45.231.---

24. 10. 2016 9:15

Dobrý den,
    měla bych prosbu, řeším poprvé, nastudovala jsem správně?
    Zaměstnavatel nemá pro své zaměstnance od 01/ 2017 práci tak přibližně na 3 měsíce (nejsou zakázky).
    * Může zaměstnavatel nechat zaměstnance dle §209 ZP doma s náhradou 60% mzdy?
    * Firma nemá odbory, stačí tedy napsat vnitřní předpis přímo ušitý na toto období?
    * Zaměstnavatel nemá povinnost toto někam hlásit (dříve prý byla povinnost na ÚP)?
    moc díík

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 10. 2016 9:32

jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

Re: překážka na straně zaměstnavatele §2
      >Dobrý den,
      >měla bych prosbu, řeším poprvé, nastudovala jsem
      >správně?
      >Zaměstnavatel nemá pro své zaměstnance od 01/ 2017
      >práci tak přibližně na 3 měsíce (nejsou zakázky).
      >* Může zaměstnavatel nechat zaměstnance dle §209 ZP
      >doma s náhradou 60% mzdy?
      Ano.
      >* Firma nemá odbory, stačí tedy napsat vnitřní
      >předpis přímo ušitý na toto období?
      Měli byste mít ve vnitřních předpisech stanovené, že v případě že zaměstnavatel nemůže přidělovat práci z důvodu odbytů jeho výrobků nebo z důvod omezení poptávky po jim poskytovaných službách, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 60% průměrného výdělku.

>* Zaměstnavatel nemá povinnost toto někam hlásit
      >(dříve prý byla povinnost na ÚP)?
      Nehlásí se.
      Nezapomeňte sjednat, jak dopředu budou zaměstnanci povoláni k výkonu práce, pokud nebudete mít přesně časově vymezeno, protože s tím bývají občas problémy. A taky nezapomeňte, že ZP musí firma odvádět z minimální mzdy.

• 24. 10. 2016 9:49

MH. (neregistrovaný) 78.45.231.---

moc díky paní Jasná,
      * vnitřní předpis nemáme - tak hold vytvoříme :)
      * minimální odvody budou i na 60% v novém roce z více jak nové min.mzdy
      * dá se někde najít co by měl vnitřní předpis ohledně této záležitosti mít za náležitosti, vůbec mě nenapadlo, že tam budu uvádět jak dlouho dopředu dám zaměstnanci znát, že má opět přijít do práce.
      díky za Váš čas.

• 24. 10. 2016 10:01

jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

Ještě mě napadlo. Až budete pak počítat průměry, tak těch 60% se nezapočítává do průměru pro výpočet náhrad. Pokud by nebylo ve čtvrtletí odpracováno alespoň 21 směn, musíte stanovit pravděpodobný průměr. Pro dovolenou je tato doby považována jako výkon práce, dovolená se za ni nekrátí. ELDP bude vypadat stejně jako by pracoval, je to pojištěná doba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).