Hlavní navigace

Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

  • (neregistrovaný) 91.139.11.---

    24. 10. 2016 11:15

    Dobrý den, pokud zaměstnanci začínají pracovat v neděli noční (22,00 - 6,00) směnou a poslední směna je ze čtvrtku na pátek a svátek je v pátek, kolik dostanou zaplacených hodin práce ve svátek 100%? Dostanou zaplacených 5,5 hodiny (je tam přestávka) práce ve svátek + 2 hodiny svátek tarifem? A pokud zaměstnanec končí ve čtvrtek ráno, pak už do práce nejde, tak dostane zaplacených celých 7,5 hodin svátek tarifem? Nějak jsem se do toho zamotala, pomůžete mi? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 10. 2016 12:53

      JiříJ (neregistrovaný) 90.176.47.---

      Re: nerovnoměrně rozvržená pracovní doba
      Na pravé levé straně nahoře zákony - zákoník práce, tak si je přečtěte a pak tu nemusíte zadávat dotazy...
      Hezký den...

    • 24. 10. 2016 16:04

      Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

      Re: nerovnoměrně rozvržená pracovní doba
      >>>Dobrý den, pokud zaměstnanci začínají pracovat v
      >>>neděli noční (22,00 - 6,00) směnou a poslední směna
      >>>je
      >>>ze
      >>>čtvrtku na pátek a svátek je v pátek, kolik dostanou
      >>>zaplacených hodin práce ve svátek 100%? Dostanou
      >>>zaplacených 5,5 hodiny (je tam přestávka) práce ve
      >>>svátek + 2
      >>>hodiny svátek tarifem? A pokud zaměstnanec končí ve
      >>>čtvrtek ráno, pak už do práce nejde, tak dostane
      >>>zaplacených celých 7,5 hodin svátek tarifem? Nějak
      >>>jsem se do
      >>>toho zamotala, pomůžete mi? Děkuji.
      >>
      >>Na pravé levé straně nahoře zákony - zákoník práce,
      >>tak si je přečtěte a pak tu nemusíte zadávat
      >>dotazy...
      >>
      >>Hezký den...

      U nás využíváme § 91 odst. 6 i pro odměňování, takže bychom v tomto případě zaplatili celou noční směnu ze čtvrtka na pátek jako svátek.
      >
      >JiříJ a Vy byste dokázal správně odpovědět na dotaz
      >paní jasné?
      >

    • 24. 10. 2016 17:00

      JiříJ (neregistrovaný) 90.176.47.---

      Re: nerovnoměrně rozvržená pracovní doba
      >>>Dobrý den, pokud zaměstnanci začínají pracovat v
      >>>neděli noční (22,00 - 6,00) směnou a poslední směna
      >>>je
      >>>ze
      >>>čtvrtku na pátek a svátek je v pátek, kolik dostanou
      >>>zaplacených hodin práce ve svátek 100%? Dostanou
      >>>zaplacených 5,5 hodiny (je tam přestávka) práce ve
      >>>svátek + 2
      >>>hodiny svátek tarifem? A pokud zaměstnanec končí ve
      >>>čtvrtek ráno, pak už do práce nejde, tak dostane
      >>>zaplacených celých 7,5 hodin svátek tarifem? Nějak
      >>>jsem se do
      >>>toho zamotala, pomůžete mi? Děkuji.
      >>
      >>Na pravé levé straně nahoře zákony - zákoník
      práce,
      >>tak si je přečtěte a pak tu nemusíte zadávat
      >>dotazy...
      >>
      >>Hezký den...
      >
      >
      >JiříJ a Vy byste dokázal správně odpovědět na dotaz
      >paní jasné?
      >
      Neznámá paní asi takto:

      "Na pravé straně nad ovládacím panelem jsou pravidla, tak si je přečtěte a pak teprve zadejte svůj dotaz. "
      Jasná...

    • 24. 10. 2016 17:21

      .

      OT. pravidla dodržovat nebo je ignorovat
      Uvědomujete si, že Vám paní jasná radila v dobrém?

      Co jiného napsat, když jste do nadpisu dotazu napsala "JiříJ"
      Snažila se Vás nasměrovat, aby administrátor této diskuze nemazal dotazy pro porušení pravidel. Což se v případě dotazu s nadpisem "JiříJ" nakonec s vysokou pravděpodobností nakonec stane.

    • 25. 10. 2016 6:35

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: OT. pravidla dodržovat nebo je ignor
      A taky se tak stalo. Dotaz od JiříJ byl smazán. Pokud nebudou dodržovány pravidla, tak je zbytečné na takové dotazy odpovídat, protože než si tázající stačí odpověď přečíst, dotaz je smazán.

    • 25. 10. 2016 9:23

      VH

      Re: nerovnoměrně rozvržená pracovní doba
      Pravidlo, na které se ptáte, se prvotně netýká pracovní doby rozvržené nerovnoměrně, ale práce v nočních směnách. Nepíšete, jak zaměstnavatel definoval týden, ale nechá se předpokládat, že od neděle do soboty. V týdnu by tedy první směna nastupovala ve 22.00 hodin, tudíž svátek coby den pracovního klidu začíná také ve 22.00 hodin - v posuzovaném případě v pátek ve 22.00 hodin a končí v sobotu v 21.59 hodin. V případě, že zaměstnavatel vztáhne toto pravidlo i na odměňování, zaměstnanec, který koná práci ze čtvrtka na pátek (=končí v pátek v 6.00 hodin), práci ve svátek "nekoná", byť kalendářně svátek začíná o půlnoci ze čtvrtka na pátek a končí o půlnoci z pátku na sobotu.

    • 25. 10. 2016 13:04

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      děkuji
      >>Dobrý den, pokud zaměstnanci začínají pracovat v
      >>neděli noční (22,00 - 6,00) směnou a poslední směna je
      >>ze
      >>čtvrtku na pátek a svátek je v pátek, kolik dostanou
      >>zaplacených hodin práce ve svátek 100%? Dostanou
      >>zaplacených 5,5 hodiny (je tam přestávka) práce ve
      >>svátek + 2
      >>hodiny svátek tarifem? A pokud zaměstnanec končí ve
      >>čtvrtek ráno, pak už do práce nejde, tak dostane
      >>zaplacených celých 7,5 hodin svátek tarifem? Nějak
      >>jsem se do
      >>toho zamotala, pomůžete mi? Děkuji.
      >
      >Pravidlo, na které se ptáte, se prvotně netýká
      >pracovní doby rozvržené nerovnoměrně, ale práce v nočních
      >směnách. Nepíšete, jak zaměstnavatel definoval týden, ale
      >nechá se předpokládat, že od neděle do soboty. V týdnu
      >by tedy první směna nastupovala ve 22.00 hodin, tudíž
      >svátek coby den pracovního klidu začíná také ve 22.00
      >hodin - v posuzovaném případě v pátek ve 22.00 hodin a
      >končí v sobotu v 21.59 hodin. V případě, že
      >zaměstnavatel vztáhne toto pravidlo i na odměňování,
      >zaměstnanec, který koná práci ze čtvrtka na pátek (=končí v pátek
      >v 6.00 hodin), práci ve svátek "nekoná", byť
      >kalendářně svátek začíná o půlnoci ze čtvrtka na pátek a končí
      >o půlnoci z pátku na sobotu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).