Hlavní navigace

ProformaXDD k přijaté platbě-DPH

  • (neregistrovaný) 178.72.232.---

    24. 10. 2016 14:44

    Dobrý den, prosím o radu. Jde o částky nad 10.000,-. Vystavila jsem v květnu zálohovku (na zboží v tuzemsku), po přijaté platbě odběrateli jsem vystavila daňový doklad na přijatou platbu, ze které jsem DPH odvedla (do kontrolka i přiznání mi vstoupila), poté došlo na "ostrou" fa kdy částka k fakturaci byla trošku vyšší než zálohovka, takže zboží mínus záloha vznikl doplatek, DPH jsem vyčíslovala už jen ze zbytku tedy z doplatku. Protistrana - odběratel mi daňový doklad shodil ze stolu, prý jue to blbost, že daňový doklady nikdy nevystavuje a DPH si prostě bude nárokovat až z ostré fa, tudíž celou částkou daně, což teď se nesejdeme na kontrolku. Jak vysvětlit protistraně, že daňový doklad když jim vystavím, tak ho musí respektovat a na ostré faktuře si již nemůže nárokovat po státu prostě víc než je na faktuře napsáno. Kdo má pravdu, jak se zachovat? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 10. 2016 14:58

      mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

      Re: ProformaXDD k přijaté platbě-DPH
      Já bych postupovala, jak mi nařizuje zákon, vystavila DD k záloze a u vyúčtovací faktury dodanila už jen rozdíl. To že se se druhou stranou v KH neshodnete se stává, vy dáte rychlou odpověď na výzvu, až Vám přijde a budete trvat na tom, že to máte dobře, problém bude mít odběratel.

    • 24. 10. 2016 15:23

      Soňulka (neregistrovaný) 178.72.232.---

      Re: ProformaXDD k přijaté platbě-DPH
      ANO, tak jsem postupovala, no nebyla to přímo ofiko výzva do datovky nebo na mail s č.j., jen telefonicky, ale byl to můj FÚ i FÚ odběratele, oba FÚ poděkovali za dodané doklady a že jim to stačí z mé strany, takže pokud vyzvou nyní odběratele, tak to bude zajímavé, protože jsem s účetní odběratele telefonicky mluvila a trvala na tom, že prý ji DD k záloze nezajímá, že to je nesmysl, a že si uplatní DPH až z ostré fa. TAkže předpokládám, že účetní odběratele bude reagovat na výzvu ta, že oni to mají v cajku. Nebo mi zavolá, že ať se přizpůsobím já a ostrou fa předělám na celou částku základu daně + vyčíslit DPH. Je opravdu dle zákona povinnost vystavit DD k záloze? Moc v tomhle chodit neumím. Děkuji

    • 24. 10. 2016 15:33

      .

      Re: ProformaXDD k přijaté platbě-DPH
      Hlavně jde o datum povinnosti přiznat daň

      ZDPH § 21
      Uskutečnění zdanitelného plnění a povinnost přiznat daň při dodání zboží a poskytnutí služby
      (1) Daň je plátce povinen přiznat ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve, pokud zákon nestanoví jinak.

      A který den nastal dříve? DPPD nebo DUZP?

    • 24. 10. 2016 15:30

      .

      Re: Proforma x DD k přijaté platbě - DPH
      Zpracovala jste "vyúčtovací" fakturu jen na doplatek, nebo jste do dokladu uvedla celou částku plnění (v jednom řádku) a odečetla v druhém řádku zaplacenou částku? A podle možností účetního SW byl v tabulce DPH jen doplatek z DPH.

      Občas se mi stává, že dostanu "vyúčtující" fakturu jen na doplatek a i když mám daňový doklad k zaplacené záloze, tak mi chybí doklad na celou částku plnění - nejde o DPH, ale o to, že chybí doklad potřebný pro správné vyúčtování nákladu.

      Příklad
      * zálohová faktura 121.000 Kč - jen pro zaplacení zálohy
      * daňový doklad k záloze - jen pro možnost odpočtu DPH 21.000 Kč
      * vyúčtovací faktura - uveden jen doplatek 605,-Kč
      / 500 Kč základ DPH + 105 Kč DPH /
      přitom zboží bylo pořízeno za 100.500 Kč bez DPH

      ** a v tomto okamžiku nemám podle čeho zaúčtovat
      do nákladů 100.000 Kč

    • 24. 10. 2016 15:33

      Soňulka (neregistrovaný) 178.72.232.---

      Re: Proforma x DD k přijaté platbě - DPH
      Zpracovala jsem vyúčtovací fa jen na doplatek

    • 24. 10. 2016 15:37

      .

      Re: Proforma x DD k přijaté platbě - DPH
      A podle jakého dokladu si mohou uplatnit náklady?
      ....

      Ještě k tomu DPH, resp. vystavování daňového dokladu k platbě

      ZDPH § 28
      (5) Daňový doklad musí být vystaven do 15 dnů od konce kalendářního měsíce, ve kterém
      d) byla přijata úplata, pokud před uskutečněním plnění podle písmen b) nebo c) vznikla povinnost vystavit daňový doklad v důsledku přijetí úplaty.
      ....

    • 24. 10. 2016 15:38

      Soňulka (neregistrovaný) 178.72.232.---

      Re: Proforma x DD k přijaté platbě - DPH
      >>>>Dobrý den, prosím o radu. Jde o částky nad 10.000,-.
      >>>>Vystavila jsem v květnu zálohovku (na zboží v
      >>>>tuzemsku), po přijaté platbě odběrateli jsem
      >>>>vystavila
      >>>>daňový
      >>>>doklad na přijatou platbu, ze které jsem DPH odvedla
      >>>>(do kontrolka i přiznání mi vstoupila), poté došlo na
      >>>>"ostrou" fa kdy částka k fakturaci byla trošku vyšší
      >>>>než
      >>>>zálohovka, takže zboží mínus záloha vznikl doplatek,
      >>>>DPH jsem vyčíslovala už jen ze zbytku tedy z
      >>>>doplatku.Protistrana - odběratel mi daňový doklad shodil ze
      >>>>stolu, prý jue to blbost, že daňový doklady nikdy
      >>>>nevystavuje a DPH si prostě bude nárokovat až z ostré
      >>>>fa,tudíž celou částkou daně, což teď se nesejdeme na
      >>>>kontrolku. Jak vysvětlit protistraně, že daňový doklad když jim vystavím, tak ho musí respektovat a na ostré faktuře si již nemůže
      nárokovat po státu prostě víc než je na faktuře napsáno. Kdo má pravdu, jak se zachovat?
      >>Občas se mi stává, že dostanu "vyúčtující" fakturu
      >>jen
      >>na doplatek a i když mám daňový doklad k zaplacené
      >>záloze, tak mi chybí doklad na celou částku plnění -
      >>nejde o DPH, ale o to, že chybí doklad potřebný pro
      >>správné vyúčtování nákladu.
      >>Příklad
      >>* zálohová faktura 121.000 Kč - jen pro zaplacení
      >>zálohy
      >>* daňový doklad k záloze - jen pro možnost odpočtu
      >>DPH
      >>21.000 Kč
      >>* vyúčtovací faktura - uveden jen doplatek 605,-Kč
      >> / 500 Kč základ DPH + 105 Kč DPH /
      >>přitom zboží bylo pořízeno za 100.500 Kč bez DPH** a v tomto okamžiku nemám podle čeho zaúčtovat
      >>do nákladů 100.000 Kč
      >Zpracovala jsem vyúčtovací fa jen na doplatek
      OMLOUVÁM SE - chybně jsem uvedla že jen na doplatek, ne, na jednom řádku byla celá hodnota fakturovaného zboží, druhý řádek mínusem záloha, a třetí řádek částka k doplatku, takže z této ostré faktury si mohla nárokovat dph jen z doplatku, protože jiné dph si přece nárokovala mým vystaveným DD k záloze, nebo se pletu??

    • 24. 10. 2016 15:47

      .

      Re: Proforma x DD k přijaté platbě - DPH
      >>>>>Vystavila jsem v květnu zálohovku (na zboží v
      >>>>>tuzemsku), po přijaté platbě odběrateli jsem
      >>>>>vystavila
      >>>>>daňový
      >>>>>doklad na přijatou platbu, ze které jsem DPH odvedla
      >>>>>(do kontrolka i přiznání mi vstoupila), poté došlo na
      >>>>>"ostrou" fa kdy částka k fakturaci byla trošku vyšší
      >>>>>než
      >>>>>zálohovka, takže zboží mínus záloha vznikl doplatek,
      >>>>>DPH jsem vyčíslovala už jen ze zbytku tedy z
      >>>>>doplatku.Protistrana - odběratel mi daňový doklad
      >>>>>shodil ze
      >>>>>stolu, prý jue to blbost, že daňový doklady nikdy
      >>>>>nevystavuje a DPH si prostě bude nárokovat až z ostré
      >>>>>fa,tudíž celou částkou daně, což teď se nesejdeme na
      >>>>>kontrolku. Jak vysvětlit protistraně, že daňový doklad
      >>>>>když jim vystavím, tak ho musí respektovat a na ostré
      >>>>>faktuře si již nemůže
      > nárokovat po státu prostě víc než je na faktuře
      >napsáno. Kdo má pravdu, jak se zachovat?

      na jednom řádku byla celá hodnota fakturovaného
      >zboží, druhý řádek mínusem záloha, a třetí řádek částka k
      >doplatku, takže z této ostré faktury si mohla
      >nárokovat dph jen z doplatku, protože jiné dph si přece
      >nárokovala mým vystaveným DD k záloze, nebo se pletu??

      Pak nevidím ve Vašem postupu nedostatek.
      Náklad si mohli uplatnit na základě vyúčtovací faktury, první část odpočtu DPH si mohli uplatnit na základě daňového dokladu k platbě a druhou část odpočtu DPH si mohli uplatnit na základě vyúčtovací faktury.

    • 24. 10. 2016 15:57

      Soňulka (neregistrovaný) 178.72.232.---

      Re: Proforma x DD k přijaté platbě - DPH
      Pak nevidím ve Vašem postupu nedostatek.
      >Náklad si mohli uplatnit na základě vyúčtovací
      >faktury, první část odpočtu DPH si mohli uplatnit na základě
      >daňového dokladu k platbě a druhou část odpočtu DPH si
      >mohli uplatnit na základě vyúčtovací faktury.
      >
      Děkuji za objasnění mého postupu, resp. obhájení mého postupu. Šlo mi spíše o to, jestli bych mohla danou záležitost pro příště i udělat tak, že vystavím zálohovku, na přijatou platbu vůbec žádný DD k přijaté platbě nevystavím a DPH v celé výši vyčíslím jen ve vyúčtovací fa. Jim se totiž zdá postup - část odpočtu na základě DD k platbě a část odpočtu na základě vyúčtovací Fa špatný. Tak jsem chtěla vědět, jestli když jim tvrdím, že dle zákona já DD k přijaté platbě vystavit musím s vyčíslením DPH (tím pádem mi tato daň tímto dokladem spadne do kontrolka), tudíš musí i protistrana na můj DD k přijaté platbě už respektovat a v kontrolku ho uvést, a ne si říct, že je DD nezajímá, že si DPH uplatní až ostrou. Jak jinak mám pro příště postupovat, když mně budou tlačit do toho abych DD k přijaté platbě nevystavovala?? Děkuji za trpělivost

    • 24. 10. 2016 16:03

      .

      Re: Proforma x DD k přijaté platbě - DPH
      Postupovala bych stejně jak psala paní Mirka.
      Vy jste povinni odvést DPH v případě přijaté platby před DUZP podle DPPD (datum povinnosti přiznat daň = datum přijetí platby) a také jste povinni v tomto případě vystavit daňový doklad k platbě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).