Hlavní navigace

Sick days

• (neregistrovaný) 94.113.246.---

31. 10. 2016 11:12

Dobrý den,

uvažujeme o zavedení sick days (5 dnů). Je možné využít 3 dny v prvních třech dnech pracovní neschopnosti kdy se ze zákona neplatí nic?

Děkuji.

P.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 10. 2016 11:18

Lenka28 (neregistrovaný) 2a00:1028:96d5:----:----:----:----:----

Re: sick days
      Buď budete mít "sika", nebo neschopnost. Obojí nejde.

• 31. 10. 2016 11:33

p (neregistrovaný) 94.113.246.---

já jsem si to myslela, a prosím vás, je to někde psané v nějakém zákoně? Šéf to bude chtít černé na bílém......jinak mi neuvěří.

Moc děkuji.

P.

• 31. 10. 2016 11:53

p (neregistrovaný) 94.113.246.---

prosím vás, tady se píše, že to jde kombinovat (poslední odstavec článku) ...

http://www.podnikatel.cz/clanky/nahrada-mzdy-2017-po-delsi-dobe-vyraznejsi-zvyseni/?utm_medium=kolotoc&utm_source=slunecnice-cz&utm_campaign=nahrada-mzdy-2017-po-delsi-dobe-vyraznejsi-zvyseni

• 31. 10. 2016 12:06

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Záleží na zaměstnavateli zda si bude chtít komplikovat život. Musel by nějak (nevím jak) na první tři dny nemoci, kdy není náhrada mzdy platit normální mzdu (sick days) a od 4. dne náhradu mzdy. Jak by to ale vykazoval, to mi fakt není jasné, neboť při nemoci nemůžete pracovat. Zřejmě dotaz pro právníky.

• 31. 10. 2016 12:25

VH

Dočasná pracovní neschopnost je překážka na straně zaměstnance spočívající v jeho zdravotní nezpůsobilosti uznaná v režimu zákona o nemocenském pojištění. Sick days není nic jiného než překážka v práci na straně zaměstnance spočívající v jeho zdravotní indispozici, která mu brání ve výkonu práce dle pracovní smlouvy, přičemž jejím smyslem je to, že zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance v práci, aniž by zaměstnanec doložil uznání PN. Obě tyto překážky tak nemohou být dány současně - buď zaměstnanec je, nebo není uznán práce neschopným. Překážky v práci - obecně - jsou oblastí, v rámci které se zaměstnavatel může od právní úpravy odchýlit. Může uznat důvod nepřítomnosti, tedy překážku, kterou právní úprava nezná (např. zmíněné sick days), může zaměstnanci poskytovat náhradu v případě, že právní úprava sice danou překážku zná, ale spojenou s neplaceným volnem. Takto by mohl poskytovat náhradu za dny PN, ve kterých zaměstnanci náhrada ze zákona nenáleží - pokud ano, nejedná se o sick days.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).