Hlavní navigace

Dodání de DE plátci z PL

• (neregistrovaný) 46.13.188.---

31. 10. 2016 12:06

Dobrý den, prosím o radu: majitel firmy chce uzavřít obchod s polskou firmou, registrovanou k DPH v PL, na dodávku zboží do DE. Já si myslím, že to takto nejde, odběratel by měl být registrovaný v DE. Nebo by nám náš polský odběratel měl poskytnout DIČ a údaje o svém DE odběrateli a potom by šlo o třístranný obchod. Uvažuji správně?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 10. 2016 12:44

allli

Re: Dodání de DE plátci z PL
      v¨§64 ZDPH není uvedeno, že odběratel musí být reg. k DPH ve státě, kam se zboží přepravuje
      podmínkou pro osvobození je, že prodáváte osobě reg. k DPH v JČS EU a prokážete, že zboží bylo vyvezeno do JČS EU
      pokud tyto 2 podmínky splníte, fakturujete bez DPH, ř. 20 přiznání a SH kód 0
      o vypořádání DPH se musí postarat polský doběratel

• 31. 10. 2016 13:25

Lenka F. (neregistrovaný) 46.13.188.---

Děkuji za vysvětlení, takový případ máme poprvé a bála jsem se toho. běžně dodáváme do Německa DE plátcům.

• 31. 10. 2016 13:27

allli

našla jsem příklad v článku od ing. Děrgela
      Zdanění provede pořizovatel ve státě svého DIČ
      Odběratel z Německa poskytne své polské DIČ tuzemskému dodavateli (plátce v ČR) zboží, které podle obchodní smlouvy dodavatel přepraví z Česka do Rakouska. Dodání zboží bude pro českého dodavatele osvobozeno od daně a nemá ani povinnost přiznat DPH jinde. Úkol zdanit toto plnění, resp. pořízení zboží, stíhá německého odběratele, přičemž místem zdanitelného plnění bude Polsko, jakožto stát, který vydal DIČ poskytnuté pro daný kontrakt odběratelem. Výjimkou by byla situace, kdy by německý pořizovatel prokázal, že toto zboží bylo předmětem daně v členském státě ukončení přepravy či odeslání, tj. v Rakousku.

• 31. 10. 2016 13:37

Lenka F. (neregistrovaný) 46.13.188.---

Ještě jednou moc děkuji, i za uvedený příklad. Pátrala jsem po netu a nic jsem tam nenašla, jen citace zákona.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).