Hlavní navigace

Sdruzeni fyz. osob - vyporadani majetku

  • (neregistrovaný) 86.96.250.---

    2. 11. 2016 10:01

    Dobrý den,
    ke konci roku se chystáme zrušit sdružení dvou fyzických osob, které funguje cca od roku 1992.
    Ve sdružení mají FO společný majetek, který byl koupen v průběhu společného podnikání - výrobní stroje.
    Kromě jednoho jsou všechny odepsané, poslední se ještě odepisuje. Podnikatelé se dohodli na rozdělení těchto strojů, každý si vezme nějaké.
    Při vypořádání dojde tedy k prodeji podílů druhému "společníkovi". A teď dotaz.
    Můžou si podíly prodat např. za 1 Kč nebo to musí být za cenu obvyklou (společníci nejsou příbuzní). Pokud by to bylo za cenu obvyklou tak by u některých strojů částka přesáhla 40000 a musely by se odepisovat, čemuž se chceme vyhnout.
    Jde o to, že společníci se tak nějak dohodli, kdo si co vezme a chtějí aby to mělo co nejmenší daňový dopad.

    Ten stroj, který se ještě odepisuje, by se prodal za zůstatkovou cenu. OK?

    Díky za odpovědi,
    Pavel

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 11. 2016 10:12

      .

      Re: Sdruzeni fyz. osob - vyporadani maje
      Mohou si stanovit jakoukoliv cenu, klidně i korunu
      Jen daně by bych doporučila odvést z ceny obvyklé,
      např. ZDP § 23 / 7

    • 2. 11. 2016 11:28

      Pavel99 (neregistrovaný) 86.96.250.---

      Re: Sdruzeni fyz. osob - vyporadani maje
      Rozumím, dekuji. Ale jsou to opravdu spojené osoby??

    • 2. 11. 2016 11:48

      .

      Re: Sdruzeni fyz. osob_spojené osoby
      Doporučuji konzultaci u daňového poradce.
      Nelze předjímat názor kontroly FÚ k tomu, zda plnění spadá či nespadá pod ZDP 23/7/b/5

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).